Naga MarketsKurs euro niewzruszony kryzysem politycznym we WłoszechPremier Włoch Giuseppe Conte zdobył wotum zaufania w Senacie, ale nie uzyskał bezwzględnej większości głosów. Teraz szuka sojuszników. Jednak dzisiaj, nacisk na rynki przesuwa się w kierunku inauguracji Joe Bidena na 46. prezydenta USA oraz na posiedzenie Banku Kanady. Analitycy ING przyglądają się sytuacji na dolarze, euro, funcie i dolarze kanadyjskim.

  • Dolar tracił we wtorek po wystąpieniu Janet Yellen, a dzisiaj rynek czeka na zaprzysiężenie nowego prezydenta USA
  • Euro pozostaje stabilne pomimo kryzysu politycznego we Włoszech
  • Najsilniejszą walutą dnia niespodziewanie okazał się kurs funta, który zyskuje do dolara ponad 0,5%

Kurs dolara: Obawy o bezpieczeństwo mają zdominować dzień inauguracji

Nowa Sekretarz Skarbu, Janet Yellen, poruszyła wczoraj w swoim przemówieniu w Senacie tematy związane z kursem dolara, ponieważ zobowiązała się do dalszej walki z manipulacją walutową wśród amerykańskich partnerów handlowych (w grudniu skarb państwa nazwał Szwajcarię i Wietnam manipulatorami) i twierdziła, że nie będzie celowo dążyła do osłabienia USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
To jednak nie wystarczyło i dolar we wtorek mocniej tracił w obliczu odbicia Wall Street po długim weekendzie, gdzie rozpędza się sezon wyników za IV kw. ub.r. Dziś w USA nie ma żadnych danych wartych podkreślenia, a główny nacisk zostanie położony na ceremonię inauguracji Joe Bidena.

Władze ostrzegały przed ewentualnymi protestami zbrojnymi w całym kraju, które mogłyby ochłodzić nastroje na rynkach (kontrakty terminowe na akcje wskazują na kolejny pozytywny trend), ale wyciszona reakcja rynku na zamieszki na Kapitolu 6 stycznia sugeruje, że większość aktywów – w tym kurs dolara – może znaleźć się dziś pod niewielkim wpływem jakiegokolwiek epizodu niepokojów społecznych.

Euro: rząd włoski nadal funkcjonuje, ale możliwe są przetasowania

Premier Włoch Giuseppe Conte zdobył wczoraj wotum zaufania w Senacie, co pozwoliło jego rządowi przetrwać kolejny kryzys polityczny. Mimo to zabrakło mu bezwzględnej większości, co oznacza, że problemy jeszcze się nie skończyły. Preferowaną przez Conte ścieżką na tym etapie jest poszukiwanie stabilnej większości, ewentualnie zaoferowanie w zamian pewnych ról w rządzie.

Jeśli opcja ta okaże się nie do zrealizowania, może on zrezygnować z funkcji premiera: Prezydent Republiki rozpocząłby wtedy wielopartyjne rozmowy i udzieliłby mandatu nowemu premierowi (którym mógłby być sam Conte).

– Innymi słowy, niepewność na włoskiej scenie politycznej pozostanie z nami na dłużej, ale przedterminowe wybory pozostają mało prawdopodobne, co stawia pułap włoskim dochodom i powinno ograniczyć wszelkie premie za ryzyko w euro – komentował ING.

Kurs funta czeka na wystąpienie Andrew Baileya o godzinie 18:00

GBP/USD jest ustawiony na ponowny test 1,3700, ponieważ utrata dynamiki USD oferuje dodatkowe wsparcie. Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey weźmie udział w panelu dyskusyjnym (18:00 czasu polskiego), chociaż wpływ walutowy powinien być ograniczony, ponieważ funt szterling już skorzystał ze znaczącego przeszacowania negatywnych oczekiwań dotyczących stóp procentowych w zeszłym tygodniu.

CAD: Zmiana retoryki BoC jest mało prawdopodobna.

Bank Kanady ogłosi dzisiaj decyzję w sprawie stóp procentowych, wkrótce po ogłoszeniu grudniowych wskaźników CPI, które powinny wskazywać na stabilizację inflacji bazowej na poziomie około 1,0% i mieć ograniczony wpływ na decyzję instytucji.

Od czasu spotkania 9 grudnia, obraz pandemiczny w Kanadzie (i na całym świecie) pogorszył się, ale negatywny wpływ nowych ograniczeń na perspektywy gospodarcze został zrównoważony przez bardziej namacalne perspektywy wprowadzenia szczepionek.

W efekcie nie spodziewamy się, aby rada BoC wdrożyła lub zapowiedziała dziś dodatkowe luzowanie polityki. Jednocześnie gubernator Tiff Macklem nie będzie miał żadnych powodów, aby stać się bardziej jastrzębim i powinien utrzymać w centrum swojego politycznego przesłania obietnicę niższych stóp procentowych w dłuższym okresie. Oczekujemy, że wpływ na dolara kanadyjskiego zostanie ograniczony – podsumowali analitycy ING.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWall Street w górę przed zaprzysiężeniem Joe Bidena na 46. POTUS
Następny artykułDobre perspektywy Niemiec
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here