Naga MarketsMarek Dietl, prezes GPW. Źródło: Newseria

Prezes polskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), Marek Dietl, opublikował w zeszłym tygodniu na swoim profilu w portalu Linkedin krótki tekst, w którym stawia tezę, że własna waluta w połączeniu z przedsiębiorczością rodaków pozwoliły relatywnie suchą stopą przejść przez kryzys z 2020 r. wywołany pandemią koronawirusa. Zauważa jednocześnie, że jego zdaniem euro w tych trudnych czasach nie zdało egzaminu.

  • Marek Dietl zauważa, że polskie firmy produkują więcej niż przed kryzysem
  • Pomocna w ochronie polskiej gospodarki miała okazać się własna waluta, polski złoty
  • Jeżeli chodzi natomiast o euro, to wspólna waluta Eurozony nie zdała egzaminu w okresie pandemii

Marek Dietl o polskim złotym, euro i czasie pandemii

– Niewątpliwie powodem numer 1 jest stabilność polskiej gospodarki w niestabilnym czasie pandemii. To właśnie Polsce udało się uratować aż 97,2% gospodarki sprzed COVID-19. Zawdzięczamy to przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy posiadają wyjątkową zdolność adaptacji w trudnych warunkach. W krytycznym dla ich działalności momencie polskie firmy umiejętnie skorzystały z solidnej ochrony w postaci ponad 170 mld złotych, jaką zapewniły im rządowe tarcze antykryzysowe – komentuje Marek Dietl.

Te artykuły również Cię zainteresują
Poziom uratowania gospodarki przez kraje UE w 2020 r. (%)

Dziś przedsiębiorcy produkują więcej niż przed kryzysem: w grudniu 2020 roku produkcja przemysłowa była wyższa o 11,2 procent niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Jak zauważa prezes GPW, jego zdaniem osiągnięcie relatywnie dobrych wyników gospodarczych w trudnych czasach było możliwe między innymi dzięki polskiemu złotemu. Ten bardzo mocno osłabił się w minionym roku, pomogło to jednak z pewnością utrzymać konkurencyjność eksportową.

Ten trudny rok potwierdził też konkurencyjność krajowych biznesów. Nadwyżka eksportu nad importem na koniec listopada sięgnęła 51 mld złotych. W ochronie polskiej gospodarki niewątpliwie pomogła własna waluta, która przyczyniła się do ograniczenia deficytu i niwelowania nierówności w zasobach kapitału oraz w produktywności Polaków – mówi o polskim złotym prezes GPW.

Dietl jest jednocześnie zdania, że euro nie zdało pandemicznego egzaminu, powołując się na niższy wskaźnik utrzymania gospodarki i porównując go do wyników, które osiągały kraje spoza unii monetarnej.

– Tymczasem euro nie zdało egzaminu w czasach pandemii. W strefie euro, zamieszkałej przez 342 mln osób, udało się utrzymać jedynie 93,2% gospodarki. W ubiegłym roku spowolniła ona dwukrotnie w porównaniu do spadku światowego PKB a w krajach południa Europy – Hiszpanii i Grecji, recesja była dwucyfrowa. Kraje będące poza strefą euro wypadają na tym tle znacznie lepiej. W kryzysowym roku uratowały 96,5% wartości gospodarki. To jednoznacznie pokazał, że wspólna polityka monetarna nie służy gospodarce i obywatelom strefy euro – podsumowuje Dietl.

Przeczytaj również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mrc akcje | pknorlen akcje | ropa brent | mercator akcje | kurs dol |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here