We wtorek euro spadło do najniższego poziomu od dwóch dekad, ponieważ ostatni wzrost europejskich cen gazu zwiększył obawy o recesję na Starym Kontynencie, a odbicie rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spowodowało kolejną falę siły dolara. Kurs EUR/USD traci ponad 2% spadając do niskiego poziomu 1,0250.
- Japoński jen ponownie jest blisko 24-letniego minimum
- Ryzyko wpadnięcia Europy w recesję wyraźnie wzrosło po kolejnym dużym, 17-procentowym skoku cen gazu ziemnego
- Wspólna waluta spadła do najniższego poziomu w stosunku do franka szwajcarskiego od czasu, gdy Szwajcarski Bank Narodowy zrezygnował z limitu walutowego w 2015 r.
- Partnerem artykułu jest Purple Trading. Poznaj aktualny stan rynku towarowego na darmowym webinarze 13 lipca
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
Strach przed recesją w Europie ponownie się nasila
Wiele walut pozostaje pod presją sprzedaży. Spadek euro o 2% doprowadził główną parę walutową EUR/USD do najsłabszego poziomu od końca 2002 roku. Japoński jen ponownie jest blisko 24-letniego minimum, podczas gdy norweska korona spadła o 1,2% po strajkach robotników w branży gazowej.
Ekonomiści stwierdzili, że ryzyko wpadnięcia Europy w recesję wyraźnie wzrosło po kolejnym dużym, 17-procentowym skoku cen gazu ziemnego zarówno w Europie, jak i w Wielkiej Brytanii, co może jeszcze bardziej podnieść inflację.
Obawy o to, jak zareaguje Europejski Bank Centralny, dręczyły nastroje inwestorów po tym, jak szef niemieckiego Bundesbanku Joachim Nagel uderzył w plany EBC, który chce spróbować chronić wysoko zadłużone kraje przed rosnącymi stopami procentowymi.
POZNAJ AKTUALNY STAN RYNKU TOWAROWEGO
DOŁĄCZ DO DARMOWEGO WEBINARU 13 LIPCA
– W dalszym ciągu euro będzie bardzo trudno zmobilizować się w jakikolwiek znaczący sposób, przy pogarszającym się obrazie energetycznym i wyraźnym wzroście zagrożeń dla wzrostu gospodarczego w strefie – stwierdził dyrektor ds. badań rynków globalnych w MUFG, Derek Halpenny.
Duża zmienność spowodowała również, że wspólna waluta spadła do najniższego poziomu w stosunku do franka szwajcarskiego od czasu, gdy Szwajcarski Bank Narodowy zrezygnował z limitu walutowego w 2015 r.
Europa Wschodnia również odczuwa spowolnienie, ponieważ jej kraje są jednymi z najbardziej uzależnionych od rosyjskiego gazu. Główny indeks walutowy MSCI EM FX osiągnął najniższy poziom od listopada 2020 r., a waluty powiązane z euro, takie jak węgierski forint, polski złoty i rumuński lej, spadły o 1,6-2,3% w stosunku do dolara.
– Strach przed recesją znów się nasila – podsumował Stuart Cole, główny ekonomista ds. makro w Equiti Capital.
Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.