Naga MarketsFlaga unii europejskiej i polski wbite w papierowe statkiKurs euro (EUR/PLN) naruszył w środę 11-letnie maksimum wzrastając do poziomu 4,6354 zł. Dzisiejsze silne osłabienie polskiego złotego wpływa na wartość długu państwa polskiego wycenianego w walutach obcych. Tymczasem Komisja Europejska poinformowała, że wypłaciła Polsce 1 mld euro na pomoc w ochronie miejsc pracy i utrzymanie zatrudnienia. Mimo, iż środki zostaną zamienione na złotówki, presja na deprecjacje polskiej waluty utrzymuje się na rynku Forex. Wyraźnie wzrasta również dolar (3,95 zł), funt (5,10 zł) i frank (4,32 zł).

  • Kurs euro narusza tegoroczne maksimum wzrastając do poziomu 4,6354 zł
  • Dług państwa denominowany w walutach obcych wzrósł od sierpnia o 11 mld złotych

Kurs euro narusza 11 letnie maksimum. Zagraniczny kapitał ucieka z Polski

Kolejne obostrzenia nakładane przez rząd Mateusza Morawieckiego sprawiają, iż zagraniczny kapitał coraz bardziej obawia się o kondycję polskiej gospodarki, a co za tym idzie wątpi w siłę złotówki. Odpływ pieniędzy z Polski wyraźnie widać na parach walutowych z polskim złotym.

Frank, euro i funt umacniają się trzeci tydzień z rzędu wzrastając do lokalnych maksimów, podczas gdy euro naruszyło dziś 11-letni szczyt docierając do poziomu 4,6354 zł. Wraz z rosnącymi obawami na światowych rynkach rośnie awersja do ryzyka osłabiając waluty będące poza G10, w tym polskiego złotego.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

W październiku złoty był jedną z najbardziej dotkniętych przeceną walut świata. Względem euro osłabł o 2 proc. i gorsze wyniki miały tylko: turecka lira (osłabła o 7 proc.), wenezuelski boliwar, brazylijski real oraz argentyńskie peso.

Według opublikowanych niedawno danych rządowych dług publiczny urósł do 1 262 mld zł. Tylko w jeden kwartał zwiększył się o 158 mld zł, co jest historycznym rekordem.

Jak wyliczył Business Insider Polska, na mieszkańca naszego kraju przypada 33 tys. zł długu publicznego, jednak dzieląc to na liczbę pracujących – to już 78 tys. zł. To o 14 tys. zł więcej niż rok temu i o 21 tys. zł więcej w ciągu pięciu lat.

18,8 proc. z 1,1 bln zł zadłużenia Skarbu Państwa na koniec sierpnia denominowane było w euro, a 3,6 proc. w dolarze. Euro wzrosło o 3 proc. we wrześniu a o 1,2 proc. w październiku, więc wyrażony we wspólnej walucie dług państwa mógł zwiększyć się o 8,8 mld zł. Jednocześnie dolar podrożał we wrześniu o 4,9 proc., a w październiku o 0,8 proc., przez co przeliczając na złotego jesteśmy zadłużeni o 2,2 mld zł więcej niż na koniec sierpnia, co łącznie daje aż 11 mld zł.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here