Naga MarketsKurs euro spadnie do parytetu względem dolara?

Wspólna waluta zmierza do szóstego tygodnia strat w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Jest to sprzeczne z zeszłorocznymi oczekiwaniami analityków co do słabszego dolara w tym roku. Wczoraj kurs pary walutowej EURUSD spadł w szczytowym momencie aż o 0,2% do 1,0892 USD, a następnie ustabilizował się na poziomie około 1,0914 USD. Euro konsoliduje w pobliżu najniższego poziomu od prawie trzech lat. Tym samym kurs zbliża się do 19-letniej linii trendu.


Zobacz również: Kurs euro obciążony sytuacją w strefie. EBC może być zmuszony do dalszego luzowania – NBF

Euro obciążone koronawirusem, Brexitem oraz potencjalnym konfliktem z USA

Jest to prawdziwy sprawdzian dla zwolenników aprecjacji euro. Brak pozytywnych danych ze strefy, które mogłyby pobudzić jego wzrost, a siła którą obserwowaliśmy pod koniec ubiegłego roku wydaje się gasnąć w związku z niespełnionym optymizmem.

Co więcej, gasną także nadzieje na ewentualne odejście od stóp procentowych poniżej zera przez Europejski Bank Centralny. Nie pomaga również perspektywa bodźców fiskalnych ze strony rządów krajowych.

Podczas styczniowego spotkania EBC ujawniono, że podwyżka stóp nie jest póki co brana pod uwagę. Oznacza to również, że długo oczekiwany przegląd strategiczny nie przyniesie niczego znaczącego, przynajmniej do czasu spotkania politycznego zaplanowanego na lato. W związku z tym rynek zmienił swoje oczekiwania. Zaczął odzwierciedlać wyższe szanse, że EBC może faktycznie obniżyć stopy jeszcze niżej w tym roku.

Christine Lagarde (MFW) z pewnością może mieć powody do zmartwień

Prezes EBC, Christine Lagarde, powiedziała we wtorek, że luźna polityka pieniężna EBC uderza oszczędzających i podsyca ceny aktywów i wezwała rządy do zwiększenia wysiłków na rzecz ożywienia gospodarki.

Choć w najbliższym czasie nie oczekiwano bodźca fiskalnego, lista nieoczekiwanych zagrożeń dla byków euro znacznie się zwiększyła w tym roku. W bloku ponownie pojawiły się problemy polityczne. Niemiecka polityka wkroczyła w okres zawirowań, a radykalny i lewicowy Sinn Fein dobrze sobie radzi w wyborach powszechnych w Irlandii.

Ryzyko nałożenia przez USA taryf samochodowych na import europejski oraz perspektywa trudnych rozmów między Wielką Brytanią, a UE w sprawie umowy handlowej również ciążą na wspólnej walucie.

Tymczasem główne wydarzenie tego roku, rozprzestrzenianie się koronawirusa, podkreśliło atrakcyjność dolara w okresie zwiększonej niepewności, wzmacniając amerykańską walutę.

Jednocześnie rynek opcji sugeruje, że inwestorzy nie są dostatecznie zabezpieczeni przed dalszym spadkiem kursu euro. Na rynku opcji od niedawna przeważają niedźwiedzie, co zakończyło rozbieżność z pozycjami na rynku kasowym.

źródło: Bloomberg

Szukasz brokera z akcjami i futures bez minimalnego depozytu?
SPRAWDŹ NAS

Kurs euro zbliża się do 19-letniej linii trendu

19-letnia linia trendu dla euro przebiega na poziomie około 1,0730 USD. Ten poziom wydaje się być głównym poziomem wsparcia przed potencjalną dalszą deprecjacją europejskiej waluty. Przebicie tej linii, a w konsekwencji spadek poniżej dołka 1,0340 (styczeń 2017 r.) mogłoby wywołać ogromną przecenę euro, a najbliższy przystanek znajduje się dopiero w okolicach parytetu. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej tegorocznego szczytu 1,1225 mógłby wyhamować presję sprzedających.

Zobacz również: Weidmann z EBC chce „podkręcenia” celu inflacyjnego i odejścia od luźnej polityki w strefie euro

Kurs EURUSD na interwale miesięcznym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale miesięcznym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here