EUR/USD to najpopularniejsza para walutowa, będąca obiektem zainteresowania zarówno traderów detalicznych, jak i instytucjonalnych. Od początku roku europejska waluta systematycznie traci na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, a podczas sierpniowego dołka cały ruch spadkowy na EUR/USD wynosił ponad 1200 pips.
Analiza interwału tygodniowego
EUR/USD pozostawał w wąskiej konsolidacji w pierwszym kwartale 2018 roku. Pod koniec kwietnia nastąpiło wybicie dołem, które zapoczątkowało trwający do dziś trend spadkowy. W drugim kwartale cena konsolidowała między poziomami 1.1550 – 1.1800, gdzie przebiegała również linia trendu, która ostatecznie również została przebita oraz zostało ustanowione roczne minimum na poziomie 1.1300. We wrześniu miał miejsce test tej linii trendu od dołu i obecnie para kontynuuje swój „marsz” na południe. Przebicie 1.1300 powinno otworzyć drogę do ważnego wsparcia, a zarazem psychologicznego poziomu 1.1100. Z drugiej strony przebicie okolic 1.1800 znacznie zmniejszyłoby presję na spadki i umożliwiło test poziomu 1.1965.
Analiza interwału dziennego
Interwał dzienny pozwala na zaobserwowanie tworzącego się klina spadkowego. Również można zauważyć istotny poziom 1.1430, który stanowi wymienność oraz ważny, lokalny opór. Należy oczekiwać reakcji w przypadku, gdy cena dotrze do tego obszaru.
Analiza interwału godzinnego
Niższy interwał również potwierdza przewagę sprzedających na tym rynku. Także negatywna struktura pivotowa wspiera scenariusz spadkowy. Jednak w racji, iż cena znajduje się przy dolnej bandzie ww. klina, można oczekiwać większej korekty wzrostowej (dziś konferencję ma Europejski Bank Centralny). Rynkowy profil wolumenu wskazuje na istotne poziomy w okolicach 1.1485 oraz 1.1570. Co ciekawe, ruchowi spadkowemu trwającemu od końca września towarzyszy rosnąca, skumulowana delta, a więc mowa tu o dywergencji, co zwiększa szanse na wystąpienie silniejszej korekty na tym rynku.