Naga MarketsJacek Brzeski
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

Luzowanie polityki przez główne banki centralne na całym świecie może ostatecznie wyjść na korzyść złotemu, twierdzi Maciej Leściorz i Łukasz Wardyn z CMC Markets w najnowszym odcinku Artystów Rynków, emitowanym 8 sierpnia 2019 r. W programie prowadzonym przez Jacka Brzeskiego znanego z anteny Polsat News zwrócono uwagę na obecne prognozy kursu PLN. O ile w długim terminie stabilność NBP w stosunku do luzowania banków światowych przełoży się na umocnienie złotego, to jak na razie prognozowane są dalsze spadki rodzimej waluty.


Karuzela luzowania polityki pieniężnej kręci się coraz szybciej

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) rozpoczęła w wakacje trend luzowania polityki pieniężnej, za którym podążać zaczęły również inne banki. W kończącym się tygodniu niespodziewanie stopy procentowe o 50 punktów bazowych ciął Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ), ale na podobny krok zdecydowały się również mniej obserwowane przez inwestorów instytucje: banki centralne Indii, Tajlandii, czy też Filipin. Co więcej, rynek cały czas oczekuje na ruch ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który powinien zapowiedzieć wdrożenie pakietu luzowania ilościowego oraz ścieżki cięć stóp procentowych.

„Z pewnością niepokojący jest sygnał płynący z tych decyzji: wynika z niego, że gospodarka światowa w cale nie ma się tak dobrze jak sądzono. Co ciekawe, RBNZ nie wykluczył możliwości osłabienia stóp do poziomów nawet ujemnych, co dodatkowo niepokoi rynki” – wyjaśnia Maciej Leściorz.

W momencie gdy stopy na całym świecie są obcinane, a Narodowy Bank Polski (NBP) zapowiada utrzymanie ich stabilizacji, w długim terminie powinno przynieść to scenariusz umocnienia złotówki do innych głównych walut – w tym euro, dolara oraz franka. Obserwowane od drugiej połowy lipca tendencje jednak tego nie wskazują i jak twierdzą eksperci CMC Markets, rynek może być jeszcze świadkiem kolejnej fali osłabienia polskiego złotego.

Kurs franka blisko pokonanie 4 zł, kurs euro po wybiciu 4,35 zł rozpocznie dalsze wzrosty

Dla obecnej sytuacji technicznej notowań EURPLN niezwykle istotna jest data 20 lipca bieżącego roku. Właśnie wtedy kurs euro miał szansę wyłamać w dół dolne ograniczenie wielomiesięcznej konsolidacji na 4,25 zł, co jednak zakończyło się fiaskiem. Nieudane zejście niżej rozpoczęło falę dynamicznego, korekcyjnego odbicia, które podciągnęło wykres nad poziom 4,32 zł.

„Kurs euro wychodzi z wielomiesięcznego ograniczenia, do którego obecnie wracamy i jeżeli jeszcze trochę wyjdziemy w górę, to może się to źle skończyć. Przebicie poziomu 4,35 zł może oznaczać wejście notowań EURPLN w hossę” – wyjaśnia Łukasz Wardyn. „Co prawda polityka pieniężną na świecie i cięcie stóp procentowych lub sam trend sugerujący luzowanie polityki pieniężnej powinny w czasie korzystnie wpływać na złotego, jednak na widoczne efekty na wykresie będziemy musieli jeszcze poczekać”.

Kurs euro do złotego na wykresie dziennym
Kurs euro do złotego na wykresie dziennym

Jeżeli chodzi natomiast o kurs franka szwajcarskiego, to ten po dynamicznym rajdzie korygował i utrzymuje się w okolicach 3,95 zł. Zdaniem Macieja Leściorza ryzyko wybicia poziomu 4 zł w krótkim horyzoncie czasowym jest nadal bardzo wysokie, co z pewnością może niepokoić osoby posiadające kredyty hipoteczne denominowane we frankach.

„Szukając powodów umocnienia franka, należy zwrócić uwagę na kilka czynników: pierwszy z nich to dodatnia korelacja złotego z parą walutową EURCHF. Inwestorzy zagraniczni patrzą na polską złotówkę nie przez pryzmat rodzimej gospodarki, ale gospodarki unijnej, która ma się bardzo źle (…) Co więcej, utrzymująca się na rynkach awersja do ryzyka nie sprzyja inwestycjom w waluty rynków wschodzących, w tym złotówkę. Wspiera natomiast bezpieczne przystanie, do których zaliczany jest frank szwajcarski, w efekcie otrzymujemy gotowy przepis na silne ruchy CHFPLN” – wyjaśnia analityk CMC Markets.

Kurs franka do złotego na wykresie dziennym
Kurs franka do złotego na wykresie dziennym

                 

Śledź cykl Artyści Rynków razem z Comparic.pl. Pozostałe odcinki znajdziesz pod dedykowanym tagiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: Ciech – przecena przez problemy w Rumunii
Następny artykułAkcje Santander Bank w kierunku 300 zł. Bank przegrywa proces frankowy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here