Naga MarketsEuro ma potanieć, ale dopiero w drugiej połowie 2021 r., twierdzi mBankKurs euro do złotego na zakończenie tygodnia poruszał się w okolicach 4,60 zł. Kolejne miesiące mogą zapewnić relatywne umocnienie złotówki wobec europejskiej waluty, co innymi słowy oznacza spadek kursu EUR/PLN i tańsze euro. Takiego zdania są analitycy mBank, którzy przedstawili swoje prognozy na ten rok.

  • Wśród najważniejszych czynników jest przede wszystkim inflacja, a właściwie zależność między tą w Polsce, a UE, na co zwrócili uwagę analitycy mBanku
  • Ważne będą także ewentualne decyzje lub bierność RPP
  • W kwietniu poznamy także decyzje NBP związane z aferą kredytów frankowych

Euro będzie tanieć zdaniem mBanku

Kurs euro do złotego ma zdaniem analityków mBanku reagować na rosnącą inflację w Polsce, której tempo wzrostu może jeszcze przyspieszyć w tym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Istotne przyspieszenie procesów inflacyjnych, wiedzione głównie efektami bazowymi, nastąpi jeszcze przed pełnym otwarciem gospodarki (kwiecień/maj). Sam fakt otwarcia może jedynie dolać oliwy do ognia, gdy inflacja będzie już podwyższona. Otwarcie zbiegnie się prawdopodobnie z harmonogramem wprowadzenia nowych (wyższych) opłat administracyjnych. W krótkim terminie ryzyka dla inflacji rozkładają się w górę. – stwierdzili eksperci z mBanku.

W ich opinii, NBP nie zareaguje w żaden sposób na problem rosnącej inflacji, nawet werbalnie.

– Ze względu na dbałość o ożywienie gospodarcze w okresie wychodzenia z pandemii (ale też np. percepcję powodów wzrostów cen jako zależnych od procesów pozostających poza kontrolą NBP, np. cen ropy naftowej, cen wyznaczanych administracyjnie) nie spodziewamy się wyraźnej reakcji (również werbalnej) ze strony RPP.

fpmarkets

Analitycy mBanku podkreślili, że z bieżącej komunikacji RPP raczej można wywnioskować traktowanie wyższej inflacji jako zjawisko przejściowe. To oznacza realne stopy procentowe daleko w ujemnych terytoriach, biorąc pod uwagę spodziewany brak zmian w poziomie nominalnym stóp procentowych.

Tymczasem w części gospodarek wschodzących już zaczęły się podwyżki stóp, a nasz południowy sąsiad (Czechy) poważnie rozważa zacieśnienie polityki pieniężnej już w 2021 roku. W takim otoczeniu silnie ujemne realne stopy procentowe będą niesprzyjające dla złotego. – zauważyli.

Zobacz również: Cena złota spot obroniła kluczowe wsparcie i odbiła w górę na koniec tygodnia

Jednak prędzej czy później podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić, ale zdaniem mBank dopiero w 2022 roku.

– Słabszy złoty z 2021 roku będzie naszym zdaniem podbijać inflację bazową, która w 2022 rok może wejść już ponownie rozpędzona. Naszym zdaniem będzie to jednym z powodów rozpoczęcia dyskusji o podwyżkach stóp w 2022 roku, a następnie pierwszych, delikatnych kroków ku normalizacji polityki pieniężnej z końcem 2022 roku. – przewidują analitycy mBank.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) może spaść w kolejnych miesiącach wg BNP Paribas
Notowania kursu EUR/PLN. Źródło: tradingview.com

Spodziewana przez nich wartość kursu EUR/PLN na koniec czerwca 2021 roku to 4,60 zł, a więc zasadniczo brak zmian względem obecnych poziomów.

Kolejne kwartały mają przynieść umocnienie złotego i spadek kursu euro: do 4,55 zł we wrześniu oraz 4,55 zł w grudniu. Silne spadki mają nastąpić w 2022 roku, gdy zdaniem mBanku euro może potanieć do 4,30 zł w grudniu 2022 r.

– Kwiecień przyniesie decyzję Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych (obecna data posiedzenia to 13. kwietnia), co może powodować większą zmienność złotego (w górę i w dół). Nie spodziewamy się jednak by istotnie zaburzyło nasze prognozy kursowe. Uważamy, że racjonalnym założeniem jest zaangażowanie rynkowe NBP w każdym scenariuszu, w którym realizują się istotne zawirowania rynkowe.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognozy giełdowe | usd kurs | bitcoin wiadomosci | kurs akcji mercator | dax notowania weekendowe |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here