Naga Markets

Euro kontynuuje deprecjację względem dolara. Rynek wycenia dwie podwyżki stóp przez EBCRynek wycenia obecnie jeszcze dwie podwyżki stóp przez ECB w tym roku – po 25 punktów baz. w czerwcu i lipcu. Cykl zakończyłby się w takim układzie przy poziomie stopy depozytowej 3,75 proc. Czy dzisiejsze, fatalne dane z Niemiec mogą to zmienić? Na razie oczekiwania, co do lipca są duże, chociaż nie można wykluczyć, że bliskość posiedzenia EBC 15 czerwca będzie podbijać emocje.

Kurs EUR/USD zbliża się do poziomu 1,0700

Wydaje się, że ECB potrzebuje teraz tylko pretekstu – kluczowe stają się dane o inflacji za maj, której szacunki poznamy już w przyszłym tygodniu. Ostatnio przedmiotem troski decydentów stała się inflacja bazowa, stąd tutaj zwrócona będzie największa uwaga. Jakieś zaskoczenie w postaci niższego odczytu uruchomi spekulacje, co do możliwości zakończenia cyklu podwyżek już w czerwcu.Technicznie EURUSD zrealizował już teoretyczne zasięgi przy 1,0730, jakie wynikały z układów spadkowych od okolic 1,11. Aby pociągnąć dalej trend w dół, konieczne będą nowe wątki. Wsparciem pozostaje mocny dolar na szerokim rynku, ale rynek EURUSD mógłby zareagować odbiciem w przyszłym tygodniu na plotki o zbliżeniu stanowisk polityków w temacie podniesienia limitu zadłużenia (chociaż ostatecznie będzie to pro-dolarowa informacja w kolejnych tygodniach).

Analiza techniczna zwraca uwagę na rejon 1,0650, gdzie mamy pociągniętą linię trendu przez dołki z grudnia i stycznia, a potem z lutego i marca. To może nas ograniczać, gdyby spadki były kontynuowane w kolejnych dniach. Dodatkowo pojawia się dywergencja na dziennym RSI9. Potencjalne odreagowanie w górę na obecną chwilę wyraźnie blokowałby opór przy 1,0830.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Wczoraj publikowana była inflacja CPI z Wielkiej Brytanii i nie był to “gołębi” odczyt. Wprawdzie pożegnaliśmy się z dwucyfrowym odczytem inflacji, ale ceny opadają wolno, a w ujęciu m/m mamy przyspieszenie. Swoje robi też przyspieszająca inflacja bazowa (6,8 proc. r/r). W efekcie rynek nie może łatwo zamknąć rozdziału pod hasłem podwyżki stóp przez Bank Anglii w kolejnych miesiącach.

Obecnie stopa wynosi 4,50 proc., a wyceny nie zakładają już sufitu przy 5,00 proc., tylko wyżej tj. 5,25-5,50 proc. do jesieni. Niewykluczone, że biorąc pod uwagę globalne układy dla banków centralnych (większość kończy cykl) sprowokuje to BOE to skumulowania ruchów (czyli dyskusji o 50 punktowym ruchu do 5,00 proc. na posiedzeniu 22 czerwca).

Wykres tygodniowy GBPUSD
Wykres tygodniowy GBPUSD

Technicznie układ na kablu w ujęciu tygodniowym wygląda spadkowo – zwłaszcza po tym, jak złamane zostało wsparcie przy 1,2445. Ale GBPUSD nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Warto zerkać na tą parę w sytuacji, gdyby presja na mocnego dolara na szerokim rynku zelżała. Wtedy notowania mogłyby odreagować w stronę 1,2550-1,2575, a później ślizgać się po spadkowej linii trendu (zamiast mocniejszego ruchu kierunkowego w dół).

Autor poleca również:

AVA Trade


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułNotowania EUR/USD zbliżają się do poziomu 1,0700. Czy USA stracą “potrójne AAA”?
Następny artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w czwartek, 25 maja 2023 r.?
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.