Naga Markets

Euro jest niedowartościowane, EUR/USD może czekać zwyżka, prognozuje BarclaysKurs euro do dolara (EUR/USD) jeszcze przed rokiem notowany był powyżej 1,21 dol., ale od tamtego czasu w otoczeniu makroekonomicznym zmieniło się naprawdę dużo. Nową analizę czynników ryzyka dla EUR/USD przeprowadzili ekonomiści Barclays, którzy oszacowali, że euro jest niedowartościowane. To może oznaczać dalszą zwyżkę notowań pary.

EUR jest niedowartościowane, ocenili eksperci z Barclays

Kurs euro do dolara odbił od lokalnego dołka przed dwoma tygodniami, a ruch ten może być jeszcze kontynuowany, szacują stratedzy z brytyjskiego banku Barclays.– W ujęciu koncepcyjnym trzy wstrząsy makroekonomiczne spowodowały spadek wartości EUR/USD z 1,13 do 1,07 dol. w ciągu ostatnich trzech miesięcy. – stwierdzili analitycy Barclays.

Wśród zapowiedzianych szoków wymienili: szok stagflacyjny w Europie spowodowany wojną na Ukrainie, szok dla wzrostu w Chinach spowodowany rozprzestrzenianiem się COVID oraz solidna aktywność gospodarcza w USA przy znacznym zaostrzeniu warunków finansowych.

fpmarkets

– Od czasu zejścia kursu EUR/USD poniżej poziomu 1,04, niektóre z wyżej wymienionych wstrząsów uległy złagodzeniu. Szanghaj jest na dobrej drodze do ponownego otwarcia, szereg wskaźników wzrostu wskazuje na pewną utratę dynamiki przez gospodarkę amerykańską, natomiast wydaje się, że udało się uniknąć natychmiastowego konfliktu w sprawie gazu ziemnego w związku z płatnościami w rublach. – zauważyli eksperci z Barclays.

Euro jest niedowartościowane, EUR/USD może czekać zwyżka, prognozuje Barclays
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Jak wynika z analizy modelowej Barclays, kombinacja tych trzech szoków miałaby uzasadniać ogólne przesunięcie kursu euro z 1,14 do 1,08/1,09. Tymczasem, kurs EUR/USD opadł znacznie niżej. To miałoby oznaczać niedowartościowanie euro, twierdzą analitycy banku.

Zobacz również: Kurs euro do dolara (EUR/USD) odbił w górę, ale ING prognozuje zniżkę do 1,05 dol.

O tym, czy rajd z obecnych poziomów będzie się umacniał, czy też zatrzyma się w miejscu, zadecydować miałyby prawdopodobnie trzy główne wydarzenia, oceniają eksperci z Barclays. Przede wszystkim, dane z USA musiałyby okazać się słabsze niż oczekiwano. Poza tym, kluczowe znaczenie dla kursu euro będą miały sprawy związane z COVID w Chinach.

NED

Co więcej, dane o wzroście gospodarczym w Europie musiałyby okazać się lepsze od oczekiwań, a luzowanie polityki fiskalnej mogłoby w dalszym ciągu stanowić wsparcie.

– Ewentualne wznowienie rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją może przyczynić się do poprawy pozytywnych nastrojów. – podsumowali analitycy Barclays.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: aktualny kurs dolar frank | kurs hrywny wykres | kurs bitcoin wykres | allegro akcje rekomendacje | lotos akcje | kurs akcji pzu |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here