Naga MarketsKurs dolara (USD) testuje ważne wsparcie. Euro (EUR/USD) i jen (USD/JPY) zyskująObawy dotyczące koronawirusa powodują, że kurs dolara osuwa się kolejną sesję z rzędu, pozwalając na odreagowanie bezpiecznych przystani, w tym franka oraz jena. Osłabienie USD pomaga także notowaniom euro, które pokonują ważny opór na wysokości 1,09 USD. W poniższym artykule przeanalizowano sytuację techniczną par walutowych USD/JPY, EUR/USD oraz indeksu DXY.


Kurs dolara: Indeks DXY ponownie testuje strefę wsparcia

Ten wykres można traktować poglądowo, chociaż równie dobrze też tradingowo, jako ekspozycję na pary dolarowe. Koszyk BOSSA USD ustanowił dzisiaj nowe minimum w korekcie spadkowej zapoczątkowanej 21 lutego. W ujęciu tygodniowym prezentowanym poniżej nie zmienia to jednak wiele – rynek testuje ważną strefę wsparcia 83,30-83,50 pkt. Dopiero jej złamanie zacznie zmieniać układ w średnim terminie. Wskaźniki nie dają jednoznacznego sygnału, że do tego mogłoby dojść.

Wykres tygodniowy BOSSA USD
Wykres tygodniowy BOSSA USD

USD/JPY – drugi test ważnej linii trendu i odbicie

Wczoraj zwracałem uwagę, że USDJPY może ponownie sprawdzić wtorkowy dołek przy 109,88, jeżeli sytuacja na globalnych rynkach akcji pozostanie napięta. I tak też się stało – dzisiejsze minimum wypadło przy 109,84 – kluczowa linia trendu spadkowego z ostatnich 5 lat została ponownie przetestowana.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

Nadal można zakładać, że mamy do czynienia ze scenariuszem tzw. ruchu powrotnego po wybiciu w górę, jakie miało miejsce w zeszłym tygodniu. To teoretycznie oznaczałoby, że w sytuacji poprawy nastrojów na globalnych giełdach, notowania USDJPY mogą wyraźniej ruszyć w górę powracając w okolice 112,20 i wychodząc wyżej. Problem tylko w tym, że dzienne wskaźniki nie wyglądają nazbyt dobrze i taki ruch, jeżeli będzie miał miejsce będzie wyrysowany przy widocznych, negatywnych dywergencjach. Być może warto też to powiązać z pytaniem o siłę potencjalnego odbicia na giełdowych indeksach po ostatnich silnych spadkach. Być może nie będzie ono trwałe, a bardziej “szarpane”.

Kurs euro: EUR/USD – dalej mocno w górę

We wczorajszym wpisie nt. EURUSD zwracałem uwagę, że warunkiem do możliwości zaistnienia scenariusza powrotu do spadków będzie zamknięcie dziennej świecy poniżej strefy dawnego oporu z jesieni ub.r. przy 1,0878-84, jaka została naruszona. Tak się jednak nie stało – zamknięcie wypadło w strefie, tj. 1,0882 – co sprawiło, że dzisiaj notowania wyrwały mocno w górę.

Zwyżka jest potwierdzana przez dzienny oscylator RSI9, który nie osiągnął jeszcze poziomów wykupienia. To sugeruje, że na instrumencie bazowym mamy szanse przetestować być może jeszcze w tym tygodniu, linię spadkową trendu bazującą na szczytach z Sylwestra i stycznia b.r., która przebiega teraz przy 1,0985.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here