Naga MarketsEuro i funt w rozdźwięku. Kurs EUR/GBP znajduje się w ciekawym miejscu?O ile EURUSD radzi sobie dzisiaj średnio, chociaż nie doszło do próby złamania wsparcia przy 1,1070 pomimo pojawienia się niepokojących informacji z Włoch, to GBPUSD wspiął się dzisiaj na najwyższy poziom od 5 sesji i naruszył tym samym szczyt z 17 stycznia przy 1,3117. Efekt to równie ciekawe ruchy na EURGBP.


Kurs euro czeka na posiedzenie EBC

Ale po kolei. O jutrzejszym posiedzeniu EBC już wspominałem wcześniej – czy wniesie ono coś do obrazu rynku, trudno ocenić. W zasadzie, gdyby przyjrzeć się planom europejskich decydentów, to cały najbliższy rok może być nudny, gdyż przeprowadzana będzie tzw. analiza różnych możliwości działania banku centralnego. Tym samym więcej mogą wnieść informacje z Włoch, kraju o drugiej pod względem stopnia zadłużenia gospodarce strefy euro.

Na cztery dni przed zaplanowanymi wyborami samorządowymi do dymisji podał się szef Ruchu 5 Gwiazd, który od kilku miesięcy wchodzi w skład koalicji rządowej z Partią Demokratyczną, po tym jak wcześniej rozpadł się ich populistyczny rząd z Ligą Północną. Czy teraz będzie podobnie?

Konferencja prasowa Luigi Di Maio rozpocznie się o godz. 17:00 i będzie uważnie śledzona przez rynki. Obserwatorzy wskazują, że ruch Di Maio nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę jego trudne relacje w rządzie i partii, której poparcie w sondażach spadło do rekordowo niskiego poziomu 15,0 proc. Ten ostatni fakt może powstrzymywać polityków Ruchu przed zerwaniem koalicji rządowej i pójściem na przedterminowe wybory. Być może dlatego euro nie zachowuje się nerwowo.

Kurs funta rośnie przez spadek oczekiwań co do cięcia stóp

Co do funta, to zwyżki tłumaczy się malejącymi oczekiwaniami, co do cięcia stóp przez Bank Anglii pod koniec stycznia. Spadły one do 50 proc. z blisko 70 proc. w poniedziałek, po tym jak we wtorek pojawiły się lepsze dane z rynku pracy. Tyle, że o wiele ważniejsze w tym względzie mogą okazać się piątkowe szacunki dotyczące indeksów PMI za styczeń.

Dodatkowo BOE mógłby dość dobrze zgrać takie posunięcie z faktem formalnego Brexitu z dniem 31 stycznia i pojawiającymi się coraz bardziej wątpliwościami, co do tego, czy 11 miesięczny okres przejściowy przyniesie konkretne umowy nadające kształt przyszłym relacjom handlowym z UE. Takie cięcie o 25 p.b. byłoby potraktowane, jako ruch wyprzedzający na trudniejsze czasy, ale i też puenta odchodzącego w marcu obecnego szefa Marka Carney’a.

Wykres EUR/GBP – co dalej z eurofuntem?

Wróćmy do wykresów – tym razem na tapecie EURGBP, który wybił wsparcie przy 0,8470. Wskaźniki tygodniowe nie potwierdzają takiego ruchu, dając do zrozumienia, że może być to falstart. Podobne wnioski płynęłyby z wymienionych wcześniej aspektów fundamentalnych. Nie można jednak odrzucić scenariusza w którym przetestowane zostanie wsparcie przy 0,8420.

Wykres tygodniowy EURGBP
Wykres tygodniowy EURGBP


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here