Naga MarketsKurs funta do dolara GBPUSD w góręPodstawowy scenariusz ING wciąż zakłada porozumienie handlowe na linii Unia Europejska – Wielka Brytania. Jednak eksperci twierdzą, że ​​jest to decyzja czysto polityczna, która bardzo utrudnia ocenę i uważają, że ​​szanse na kompromis są tylko nieco powyżej 50%. W przypadku hard Brexitu kurs EUR/GBP może dotrzeć nawet do poziomu parytetu.

  • Bank spodziewa się gwałtownych strat funta szterlinga w przypadku braku porozumienia
  • Osiągnięcie porozumienia na równych warunkach i zarządzaniu będzie trudne. UE bardzo zależy na ochronie jednolitego rynku
  • Brak porozumienia byłby szkodliwy politycznie i mógłby zapewnić dalszy bodziec dla niepodległości Szkocji

Brexit: równe szanse i zarządzanie pozostają drażliwymi kwestiami

Bank spodziewa się gwałtownych strat funta szterlinga w przypadku braku porozumienia. W takim scenariuszu prognozują wzrost kursu euro do funta do co najmniej 0,9500 i prawdopodobnie dotknięcie parytetu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z kolei istnieje możliwość umocnienia funta do 0,88 w przypadku umowy z bazową słabością gospodarki Wielkiej Brytanii, ograniczającą potencjał dalszych zysków w przyszłym roku.

Negocjacje nadal znajdują się w impasie, jeśli chodzi o rybołówstwo, równe reguły gry i zarządzanie. Jednak według ING trudności połowowe powinny być rozwiązalne.

Chociaż jest to bardzo symboliczna kwestia zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i państw Europy Północnej (zwłaszcza Francji), obie strony potrzebują porozumienia. Wielka Brytania eksportuje zdecydowaną większość tego, co złowiła, podczas gdy floty północnoeuropejskie polegają na dostępie do wód Wielkiej Brytanii. Ostatecznie wydaje się, że jest to kwestia dokładnych uzgodnień – napisano w raporcie.

ING spodziewa się jednak, że osiągnięcie porozumienia na równych warunkach i zarządzaniu będzie trudne, zwłaszcza w sytuacji, gdy UE bardzo zależy na ochronie jednolitego rynku.

Decyzje polityczne kluczowe dla losu Brexitu

rękawice uk-ueWedług ekspertów decyzje polityczne zadecydują o ostatecznym wyniku Brexitu.

Decyzja premiera Borisa Johnsona o tym, czy zawrzeć umowę, prawdopodobnie nie będzie miała wpływu wyłącznie na to, co zostało uzgodnione na ostatni moment. To jest decyzja „całościowa”, na którą wpłynie szereg czynników – podkreślono.

W ich ocenie to nie jest dobry czas, aby gospodarka Wielkiej Brytanii stawiała czoła zakłóceniom w dostawach. Brak porozumienia byłby również szkodliwy politycznie i mógłby zapewnić dalszy bodziec dla niepodległości Szkocji. Brak porozumienia spowodowałby również, że Wielka Brytania byłaby bardziej eksponowana na całym świecie na początku prezydencji Bidena. Z drugiej strony może pojawić się sprzeciw wobec jakiegokolwiek postrzegania kiepskiej umowy handlowej ze strony konserwatywnych posłów.

Teoretycznie obie strony mogłyby dojść do porozumienia przedłużenia okresu negocjacji, ale byłoby to niezwykle skomplikowane i być może niemożliwe w obecnym czasie. W każdym razie polityczna gotowość Wielkiej Brytanii do wyrażenia zgody na przedłużenie jest prawdopodobnie dość niska – dodano.

Niemniej jednak bank uważa, że ​​mogą istnieć różne środki, które można by zastosować w celu złagodzenia potencjalnych zakłóceń.

Kurs funta szterlinga w opalach bez zawarcia porozumienia

ING konsekwentnie twierdzi, że nastąpi asymetryczna reakcja rynku na wynik. Istnieje stosunkowo niewielka premia za ryzyko, pomimo strat funta szterlinga od końca ubiegłego tygodnia.

Widzimy niewielki wzrost w przypadku umowy, ale głęboki minus w przypadku jej braku. W przypadku hard Brexitu (nie jest to nasz scenariusz bazowy) spodziewamy się głębokiego załamania funta i EUR/GBP powyżej 0,95, prawdopodobnie na krótko dotykającego parytetu – ze względu na fakt, że ten wynik byłby zaskoczeniem, a inwestorzy tego nie wyceniają – podkreślono.

Bazowy scenariusz banku wciąż czeka zakłada transakcję, a eksperci spodziewają się, że nastąpi odbicie funta szterlinga, a kurs EUR/GBP spadnie do 0,8800 w miarę zanikania niepewności.

ING zwraca również uwagę na potencjalne szkody dla gospodarki Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę ograniczony zakres jakiejkolwiek umowy handlowej. Bank uważa również, że waluta brytyjska nie jest znacząco niedowartościowana pomimo strat od 2016 r. w związku z tym pole do odreagowania waluty jest niewielkie.

ING oczekuje, że kurs euro do funta utrzyma się na poziomie około 0,88 przez cały 2021 rok.

Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here