Plik banknotów o nominale 100 złotych (PLN) zwniięty gumkąPLN z pewnością może zaliczyć czwartek do udanych. Kurs dolara ponownie tracił do USD, podobnie jak kurs euro. Korektę rozpoczął również funt brytyjski, a zyski generowane przez większość dnia ostatecznie oddawał franka szwajcarski. Sprawdź, jak kształtowały się kursy walut w czwartek i co przyniesie ze sobą sesja piątkowa.


Euro traci do złotego 1% w 4 dni, EUR/PLN powraca do 4,30

W momencie gdy na początku tygodnia wydawało się jeszcze, że kurs euro będzie próbował wybijać kilkumiesięczne maksima i poziom 4,34 zł, to narracja uległa sporej zmianie. Osłabienie dolara spowodowało, że waluty krajów wschodzących cieszyły się większym zainteresowaniem inwestorów. Skorzystał na tym złoty, który od poniedziałku zyskuje niemal 1% do euro, a cena EUR/PLN powraca w okolice górnego ograniczenia dawnej konsolidacji tuż nad 4,30 zł.

kurs EURO 28 lutego
Kurs euro pod koniec czwartkowej sesji ponownie silnie się osuwa. Źródło: Tradingview.com

Zdaniem analityków, okrągły poziom 4,30 powinien zapewniać jednak silniejsze wsparcie i skuteczniej blokować dalszą aprecjację złotówki. Cofając się bowiem do początku grudnia oraz nowego roku widać wyraźnie, że właśnie ta strefa blokowała ruchy EUR/PLN (wtedy jednak z drugiej strony).

USD/PLN wraca do 3,78, kurs dolara silnie w dół

Siłę złotówki w czwartek wieczorem było widać również wobec amerykańskiej waluty. Kurs dolara tracił od poniedziałku nawet 1,5%, testując najniższe poziomy od ponad 20 dni. Co prawda dobre dane dotyczące amerykańskiego produktu krajowego brutto pozwoliły odbić od dziennych minimów, jednak USD/PLN nadal utrzymuje się pod pułapem 3,80, co może sugerować dalszą deprecjację w stronę 3,73 (minima z 2019 roku):

kurs dolara 28 lutego
Kurs euro pokonuje w czwartek istotny poziom oporu. Źródło: Tradingview.com

Sytuacja techniczna wraca więc ponownie do tej obserwowanej jeszcze w pierwszej części miesiąca (a w praktyce od listopada), kiedy to kurs dolara przesuwał się w relatywnie wąskiej konsolidacji o szerokości 7 groszy.

Kurs funta powróci do 5 zł? GBP/PLN traci 0,6% w czwartek

Umocnienie złotówki nie ominęło również brytyjskiej waluty. Kurs funta w czwartkowy wieczór osuwał się o 0,6%, zostawiając w tyle niemal dwuletnie maksima na wysokości 5,06 zł. Inwestorzy zastanawiają się obecnie, czy GBP powróci do okrągłego pułapu pięciu złotych, który wydaje się w tym momencie naturalnym wsparciem przed mocniejszą aprecjację PLN.

kurs funta 28 lutego
Kurs funta koryguje po serii wzrostów, nadal jednak silnie zyskuje do złotego w 2019. Źródło: Tradingview.com

Jeden dzień korekty nie wieszczy jednak odwrócenia trendu, który od początku roku układa się na korzyść funta. Warto przypomnieć, że od styczniowych dołków GBP/PLN zyskiwał ponad 30 groszy.

CHF/PLN oddaje zyski, kurs franka uznaje wyższość złotego?

Przez większość czwartkowej sesji kurs franka był jedną z najsilniejszych walut, umacniając się najmocniej do dolara od 7 tygodni. Wieczór ostatniej sesji miesiąca przynosi jednak odwrócenie sytuacji, co widać również w stosunku do złotówki. W efekcie CHF/PLN odrzuca niemal cały jednodniowy zysk i powraca w okolice ceny otwarcia, czyli poniżej 3,79 zł.

kurs franka 28 lutego
Kurs franka znowu w konsolidacji. Źródło: Tradingview.com

Warto jednocześnie zauważyć, że spadki franka z tego tygodnia zepchnęły go ponownie w zakres konsolidacji, a nieudane wybicie 50-okresowej średniej ruchomej zwiększa szanse przetestowania 3,77 zł (średnia z 200 okresów) oraz dalszego ruchu w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji na 3,73 zł.

Bogaty kalendarz piątkowych wydarzeń makroekonomicznych

Chociaż piątki są zazwyczaj „lekkie” pod względem kalendarza makroekonomicznego, to z powodu nowego miesiąca, tym razem będzie inaczej. Inwestorzy od rana będą poznawać wartości przemysłowego PMI dla poszczególnych gospodarek Europy, a tuż przed 10:00 opublikowane zostaną dodatkowo dane z niemieckiego rynku pracy. O 11:00 Euroland poda prognozowane dane inflacyjne za luty, a popołudniowa część sesji upłynie pod dyktando USA i Kanady.

kalendarz makro 28 lutego
Kalendarz makroekonomiczny na piątek. Źródło: pl.investing.com

Najważniejsze będą odczyty kanadyjskiego PKB (14:30) oraz wskaźnika ISM dla amerykańskiego przemysłu (16:00).

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here