Euro, funt i frank najsilniejszymi walutami G8! Ile będzie kosztował dolar po majówce?Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych stosunkowo spokojnie. Było to związane między innymi z tym, że na przestrzeni ostatnich dni żaden duży bank centralny nie obniżył swoich stóp procentowych. Fakt ten sprawił, że notowania popularnych walut nie wykazywały na przestrzeni minionego tygodnia ponadprzeciętnej zmienności. Jak na tle euro, franka szwajcarskiego, funta i dolara amerykańskiego wygląda polski złoty?

Kurs euro największym wygranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że ta była w ostatnich dniach dość znikoma. Najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazało się euro, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni o 0,88%. Tydzień do udanych zaliczyć mogą również frank szwajcarski i funt szterling, które zyskały odpowiednio 0,64% i 0,44%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast kurs dolara amerykańskiego, który osunął się o 0,77%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Noworoczna zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs dolara największym przegranym tygodnia

W relacji do polskiego złotego najwięcej na przestrzeni minionego tygodnia zyskał kurs euro, który wzrósł o niespełna 3 grosze. Tydzień do udanych zaliczyć może także funt, którego wartość wzrosła o 2 grosze oraz frank szwajcarski, który podrożał o 1 grosz. Po czerwonej stronie tego zestawienia wyróżnić trzeba dolara amerykańskiego, którego notowania osunęły się o 3 grosze..

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 3 maja 2020 r.

  • Kurs euro EURPLN wzrósł o niespełna 3 grosze
  • Kurs franka szwajcarskiego CHFPLN wzrósł o 1 grosz
  • Kura funta GBPPLN wzrósł o 2 grosze
  • Kurs dolara USDPLN spadł o 3 grosze
Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 4,1590 zł 3.05.2020, godzina 13:00
Kurs euro EURPLN 4,5666 zł 3.05.2020, godzina 13:00
Kurs funta GBPPLN 5,1962 zł 3.05.2020, godzina 13:00
Kurs franka CHFPLN 4,3158 zł 3.05.2020, godzina 13:00

Kurs euro wzrósł o ponad 5 groszy

Kurs euro osuwał się w trakcie poniedziałkowej sesji o ponad 2 grosze. Szybko pojawiła się jednak reakcja popytowa, która zanegowała te spadki, dzięki czemu pierwsza sesja minionego tygodnia zakończyła się na poziomie jej rozpoczęcia. W trakcie kolejnych dni kurs euro wzrósł o niemal 3 grosze. Oznacza to, że od poniedziałkowego minimum do piątkowego zamknięcia EUR podrożało o ponad 5 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby w najbliższym czasie wzrosnąć w okolice poprzednich szczytów, tj. powyżej 4,60 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka szwajcarskiego najwyżej od “Czarnego Czwartku”

Kurs franka szwajcarskiego utrzymuje się od pewnego czasu na względnie stabilnym poziomie. Na przestrzeni minionego tygodnia wzrósł on bowiem zaledwie o nieco ponad 1 grosz. Fakt ten sprawia, że w dalszym ciagu porusza się on w trwającym od ponad miesiąca trendzie horyzontalnym. Dzięki temu, kurs franka w dalszym ciagu utrzymuje się na jednym z najwyższych poziomów od pamiętnego “Czarnego Czwartku” ze stycznia 2015 roku.

Abyśmy mogli mówić o potencjalne do większych wzrostów, bądź spadków CHF, rynek ten najpierw musiałby wybić górą bądź dołem z obecnej konsolidacji. Niewykluczone jednak, że tendencja ta będzie w najbliższym czasie jeszcze kontynuowana i kurs franka będzie utrzymywał się w przedziale 4,28 zł – 4,33 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta wzrośnie do 5,35 zł?

Kurs funta utrzymywał się na przestrzeni minionego tygodnia na względnie stabilnym poziomie. Mimo, że zasięg od tygodniowego minimum do maksimum przekraczał 7 groszy, to od otwarcia do zamknięcia tygodnia kurs funta wzrósł o zaledwie 2 grosze. Fakt ten sprawia, że GBP już od ponad czterech tygodni porusza się w stosunkowo wąskiej konsolidacji. Warto zwrócić uwagę, że GBP w dalszym ciagu utrzymuję się jednak powyżej ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) w wysokości 5,15 zł. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet do 5,35 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara stabilizuje się

Kurs dolara osunął się na przestrzeni minionego tygodnia o ponad 3 grosze. Fakt ten sprawia, że w dalszym ciagu znajduje się on wewnątrz trwającego od drugiej połowy marca br. trendzie horyzontalnym, którego górne ograniczenie stanowi opór w wysokości 4,25 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBitcoin jest lepszy od złota – stwierdza Coinbase
Następny artykułDywidenda = zysk? Czy dołek już za nami?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here