Naga Markets

Euro, funt i dolar kontra DB, MS, Westpac i CA

14.11.2013Morgan Stanley sprzedał Kabel na 1.6060, a Deutsche Bank prognozuje spadki na GBP/USD.

Ostatnie straty dolara do EUR i GBP uruchomiły serię zleceń limit w wykonaniu dużych banków, które chciały kupić dolara po lepszych cenach. Najważniejszym spośród tych zleceń był “short” Morgan Stanley dodany do ich portfolio makro po 1.6060 z SL na 1.6160 i TP na 1.5750.

Euro, funt i dolar kontra DB, MS, Westpac i CA
GBP/USD dzienny.
Kliknij by powiększyć!

“Spodziewamy się, że GBP/USD znajdzie się znów pod presją. Wierzymy, że ryzyko dla funta prawdopodobnie się zwiększy wraz z podwyższonymi oczekiwaniami rynku odnośnie prognoz dotyczących gospodarki UK (…)” – uzasadnia MS.

Z kolei Deutsche Bank zauważa dwa poważne czynniki wpływające obecnie na funta.

Pozytywny: “(…) badania przedsiębiorców utrzymują się na poziomach powyżej prognoz PKB za ten kwartał, a ceny mieszkań wyraźnie odbijają nawet jeśli prym wiedzie Londyn. W efekcie, rentowności w UK skuteczniej przyciągały kapitał niż w innych krajach rozwiniętych, biorąc pod uwagę fakt, że rynki wyceniają pierwszą podwyżkę stóp procentowych do połowy 2015 roku – to znacznie wcześniej niż ECB i wcześniej niż Fed.”

Z drugiej strony DB podaje negatywny wpływ słabych odczytów: bilansu handlowego, gdzie deficyt rośnie, a także rachunku bieżącego – tu deficyt przekroczył 4% PKB. “Pogorszenie tych wyników nie jest jeszcze końcem świata, jednak ciężko zbudować sprzyjające fundamenty dla funta przy tak negatywnej dynamice przepływu kapitału.” – wyjaśnia DB.

NED

I dalej analitycy Deutsche Bank piszą: “W połączeniu z siłą USD i przetrzymanymi długimi pozycjami na funcie, widzimy potencjał spadkowy na Kablu aż do 1.50 do końca roku.”

Euro, funt i dolar kontra DB, MS, Westpac i CA
EUR/USD dzienny.
Kliknij by powiększyć!

Z kolei Westpac “skrócił” EUR/USD z 1.3495 przy SL na 1.3570 i z celem na 1.3000. Wespac utrzymuje ponadto innego “shorta” z 1.3330 z tym samym SL i TP. Bank uzasadnia swój pogląd trzema czynnikami:

1. Gospodarka USA jest daleka od dobrej kondycji, ale model banku sugeruje, że znaczna ilość złych dla dolara danych  została już zdyskontowana.

2. Obniżka stóp procentowych przez ECB w ubiegłym tygodniu.

3. Sygnały wzrostowe dla gospodarki EMU, zdaniem banku, ponownie staną się niekorzystne dla EUR.

Podobnego zdania jest Credit Agricole, który pisze, że EUR jest wstrzymywane przed wzrostami przez zapowiedzi oficjeli ECB, że bank będzie przeciwdziałał dysinflacji, np. poprzez skup aktywów od banków lub obniżkę stóp procentowych. Mario Draghi wyraził się bardzo jasno, że bank sięgnie po dalsze narzędzia, jeśli zajdzie taka konieczność.

CA pisze: “(…) każde umocnienie EUR z obecnych poziomów zwiększa prawdopodobieństwo reakcji ECB, szczególnie jeśli wzrost gospodarczy będzie przytłumiony.” – i dodaje – “Z tego punktu widzenia postrzegamy EUR jako zagrożone spadkami. Uważamy, że EUR/USD będzie trendowało do poziomu około 1.30 do końca roku. To może się sprawdzić tym bardziej, jeśli nadchodzące dane z US okażą się pozytywne i wpłyną na wzrost oczekiwań inwestorów.”

W kontekście tej rekomendacji, Credit Agricole utrzymuje pozycję krótką na EUR/CAD z celem 1.35 i SL na 1.4315.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here