Naga MarketsEuro (EUR/USD) w dół, kurs funta (GBP/USD) w obawie przed DeltąPo tym jak wczoraj rynki nieco bardziej przejęły się obawami wokół skutków nowej mutacji COVID, jaką jest Delta, dzisiaj mamy chwilę oddechu. Nie oznacza to jednak, że powyższy problem nie będzie ewoluował. Statystyki z Wielkiej Brytanii, gdzie ponad 60 proc. społeczeństwa przyjęło obie dawki szczepionki są niepokojące i mogą zapowiadać rychłe przywracanie obostrzeń, chociaż rząd premiera Johnsona nie chce na razie o tym mówić.

Kursy walut czekają na ważne dane

Wprawdzie odsetek śmiertelności i hospitalizacji nie jest szczególnie duży, ale niepokój budzą zgony u osób starszych, które były zaszczepione. Sytuacja pozostaje rozwojowa, co tym samym będzie generować kolejne pokłady niepewności, którą będą się żywić rynki. Jeżeli Brytyjczycy zaczną przywracać restrykcje, to stanie się jasne, że w innych krajach, gdzie proces szczepień był wolniejszy, scenariusz będzie taki sam.W najbliższych dniach uwagę rynków będą przyciągać dane z USA, ale i też kwestia ich interpretacji. Rentowności amerykańskich obligacji nadal pozostają na dość niskich poziomach, co może skłaniać do scenariusza, że dane nie będą mieć większego znaczenia. Czy, aby słusznie? Na obecną chwilę nie należy też wyciągać nazbyt daleko idących wniosków, że Delta może wpłynąć na postawę FED w najbliższych miesiącach przekładając się na mniejszą skłonność do dyskusji o ograniczeniu skali skupu aktywów.

Kurs euro (EUR/USD) – podtrzymanie kierunku na południe

“Gołębia” narracja ze strony członków EBC w ostatnich dniach, potwierdzona zgodnymi z szacunkami wstępnymi odczytami inflacji HICP (w czerwcu 1,9 proc. r/r) nie daje zbytnio pretekstów do umocnienia euro. Jednocześnie pojawia się coraz więcej obaw, co do przebiegu zakażeń wariantem Delta w Unii Europejskiej i ekonomicznych skutków związanych z czwartą falą pandemii (poziom w pełni zaszczepionych osób w populacji jest dwukrotnie niższy, niż w Wielkiej Brytanii, która mimo tego notuje coraz większy wzrost nowych przypadków). Z drugiej strony dolar czeka na dane makro, które jak będą lepsze od prognozowanych, to zwiększą prawdopodobieństwo dyskusji nad ograniczeniem programu skupu aktywów już na wrześniowym posiedzeniu FED. Kluczowe będą tu piątkowe dane z rynku pracy w USA.

Wykres dzienny EURUSD

Technicznie coraz bardziej oddalamy się od okolic 1,1951, które okazały się skutecznym oporem. Rośnie prawdopodobieństwo złamania dołków z 18 i 21 czerwca przy 1,1846, co otworzyłoby drogę w stronę marcowych ekstremów przy 1,17.

Kurs funta (GBP/USD – czy Delta uderzy w funta?

Słabość funta w ostatnich dniach to głównie echa “gołębiego” przekazu z Banku Anglii, który oddalił perspektywę szybszej normalizacji polityki monetarnej. Niemniej ryzyko negatywnych scenariuszy wokół Delty też robi swoje. Liczba zakażonych przekroczyła 20 tys. osób dziennie, co może oznaczać, że za chwilę konieczny będzie powrót restrykcji, które dopiero co były znoszone, choć miejmy nadzieję, że będą mieć charakter lokalny. Reasumując, konieczność zmiany oczekiwań wobec ścieżki ożywienia gospodarki, może zostać negatywnie odebrana przez funta.

Wykres dzienny GBPUSD

Reasumując. Prawdopodobieństwo złamania ostatniego dołka przy 1,3785 wzrosło, a może być jeszcze większe, jeżeli zaplanowane na koniec tygodnia dane z USA zaskoczą pozytywnie, dając dodatkowy impuls dla dolara.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs kryptowaluty | notowania oncoarendi | pgnig kurs | wskaźnik rsi | lotos akcje cena | pkn orlen cena akcji | kurs polskiego złotego |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here