Naga MarketsEuro (EUR/USD) utrzyma się nad 1,22 dol. Słaby kurs dolara przez rentowności obligacji USADopóki wzrost rentowności obligacji skarbowych jest napędzana “dobrymi” czynnikami gospodarczymi i przekonaniem, że Rezerwa Federalna (Fed) pozostaje w tyle za krzywą, ich aprecjacja nie jest szkodliwa dla aktywów ryzyka i wpływa niekorzystnie na kurs dolara, twierdzi Petr Krpata z ING w czwartkowej nocie skierowanej do klientów instytucji.

  • Zdaniem ING rentowności amerykańskich obligacji będą wpływać niekorzystnie na kurs dolara, utrzymując go przy obecnych minimach
  • W czwartek USD zyskuje jedynie do jena, a liderem aprecjacji okazuje się euro, rosnące o ponad 0,5%
  • W efekcie para walutowa EUR/USD narusza poziom 1,22 dol. i jest najmocniejsza od początku roku

Wyższe rentowności UST, ale słabszy kurs dolara

Pomimo znacznego wzrostu rentowności obligacji skarbowych w USA (UST), waluty cykliczne pozostają dość stabilne i odnotowują zyski w stosunku do USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
– To głównie wzrost rentowności spowodowany oczekiwaniami dotyczącymi ograniczenia luzowania ilościowego byłby bardziej szkodliwy dla aktywów cyklicznych i FX. Wzrost rentowności UST napędzany inflacją/wzrostem powinien sprawić, że w nadchodzących tygodniach kurs dolara będzie w odwrocie w stosunku do cyklicznych walut zarówno na rynkach wschodzących, jak i w przestrzeni walutowej G10, przy czym podmioty o wysokiej rentowności radzą sobie lepiej niż segment o niskiej becie i niskiej rentowności – komentuje Krpata.

ING nie dziwi fakt, że JPY i CHF są słabe w obszarze G10 FX, podczas gdy niskodochodowe waluty z Europy Środkowo-Wschodniej osiągały gorsze wyniki w obszarze rynków wschodzących ogółem.

Kurs euro: Wyższe rentowności UST nie stoją w sprzeczności z wyższymi notowaniami EUR/USD

Ponieważ wzrost rentowności UST jest napędzany przez czynniki ekonomiczne (a nie monetarne), euro – waluta dużej otwartej gospodarki – zyskuje w stosunku do USD.

– Spodziewamy się, że w najbliższych dniach EUR/USD będzie utrzymywał się nad 1,22 – prognozuje analityk ING.

Wraz ze wzrostem zaufania do dynamiki globalnego ożywienia/reflacji, wycofywanie kapitału ostrożnościowego z CHF jest i powinno nadal ciążyć na CHF. EUR/CHF przełamał 1,10 i ING spodziewa się dalszego ruchu do 1,15 w tym roku.

Funt nadal mocny i nadal się wyróżnia

GBP nadal wyróżnia się na rynku walutowym G10, a dywidenda z tytułu szczepionek czyni go najskuteczniejszym wśród głównych walut. Spekulacje na temat przedłużenia wsparcia/środków fiskalnych Covid-19 również są pozytywne dla GBP.

EUR/GBP powinien powrócić poniżej 0,8600 według opinii ING.

Waluty EŚW, w tym korona czeska, pod presją

Para EUR/CZK znalazła się powyżej poziomu 26,00 w związku z pogarszającą się sytuacją Covid-19 i oczekiwaniami do utrzymania surowego lockdownu ciążą na CZK.

– Choć CZK jest podatna na zagrożenia głównie poprzez kanał pozycjonowania (postrzegamy CZK jako walutę z największymi longami w regionie), nie spodziewamy się, by skala wyprzedaży była podobna do tej z marca czy września – pisze Krpata.

Po pierwsze, lockdown nie powinien wpłynąć drastycznie na produkcję przemysłową (ta pozostanie otwarta). Po drugie, nadal istnieją argumenty za odbiciem gospodarczym w II kwartale, co powinno ostatecznie korzystnie wpłynąć na walutę. Po trzecie, w przeciwieństwie do pierwszej fali pandemii, bank centralny raczej nie będzie dalej obniżał stóp, a argument za podwyżkami stóp pod koniec 2021 r. pozostaje nienaruszony.

– Dlatego też, począwszy od tego miejsca, wszelkie dalsze osłabienie korony nie powinno być długotrwałe, a my nadal celujemy w EUR/CZK 25,50 w dalszej części roku – podsumowuje ING.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax giełda | dow jones wykres | cena euro | kurs funta prognozy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here