Naga MarketsEuro (EUR/USD) i funt (GBP/USD) oddały część zysków. Co zrobi dolar w czerwcu?Piątkowe dane o zatrudnieniu z USA będą kluczowym czynnikiem determinującym nastroje rynkowe w czerwcu. Wynik głównego wskaźnika dotyczącego liczby etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) poniżej konsensusu pozwoli inwestorom na poszukiwanie sygnałów ożywienia, podobnie jak miało to miejsce w maju. Dane silniejsze od konsensusu skierują uwagę na posiedzenie FOMC w dniu 16 czerwca, co prawdopodobnie spowoduje wzrost wartości kursu dolara w stosunku do bloku towarowego o wysokim współczynniku ryzyka, prognozują analitycy ING.

Kurs dolara: Przygotowania do NFP

Publikacja amerykańskiego raportu o zatrudnieniu NFP jest zawsze ważnym dniem dla światowych rynków finansowych. Miesiąc temu, raport za kwiecień wyznaczył ton handlu na maj. Sprzyjało to stabilizacji rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, rajdowi BRL i ZAR (na fali wzrostu cen surowców), rajdowi na rynkach walutowych Europy Środkowo-Wschodniej (w związku z mniej gołębim nastawieniem banków centralnych Węgier i Polski) oraz rajdowi na rynkach walutowych Azji Północnej (powrót przepływów akcji do Chin i przeczucie, że PBOC może chcieć wzmocnić Renminbi).

Te artykuły również Cię zainteresują
– Po dobrych wynikach ADP, konsensus na dzisiejsze NFP zakłada prawdopodobnie wzrost zatrudnienia w maju o 700-800 tys. miejsc pracy. Nasz zespół w USA widzi ryzyko dla tej liczby, gdyż pracodawcy nadal mają problemy ze znalezieniem pracowników. James Knightley omawia te wyzwania tutaj. Taki wynik wspierałby stanowisko gołębi w FOMC, że Fed nadal musi być cierpliwy i nie będzie się spieszył z decyzją o taperingu na posiedzeniu FOMC 16 czerwca. Taki scenariusz powinien w dalszym ciągu powodować łagodną przecenę dolara – komentuje Chris Turner z ING.

Biorąc pod uwagę ostatnie łagodne warunki rynkowe, większa reakcja na rynku walutowym będzie prawdopodobnie związana z silnym NFP. Dodatkowo, w tle wyczuwa się, że Joe Biden może poczynić postępy w swoim planie infrastrukturalnym, wycofując się z podwyższenia stawki podatku od osób prawnych do 28% – w celu uspokojenia Republikanów. (Na marginesie, zamiana oczekiwanych dochodów federalnych z podwyżki podatków na wzrost efektywności ściągania podatków może pewnego dnia nie zostać dobrze przyjęta przez rynki długu).

– Jak zauważa nasz zespół ds. strategii długu, silniejsze dane NFP będą prawdopodobnie odczuwalne na wrażliwej na politykę 5-letniej części krzywej amerykańskich obligacji skarbowych. W tym przypadku niedźwiedzie spłaszczenie 5-30-letniej krzywej amerykańskiej prawdopodobnie spowoduje największy wzrost dolara w stosunku do bloku towarowego G10 (NOK, AUD w szczególności) oraz ZAR i MXN w przestrzeni EM – tak wynika z dziennych korelacji z ostatnich trzech miesięcy – dodaje ING.

Po wyłamaniu się z dwumiesięcznego trendu niedźwiedzia, ryzyko związane z DXY wygląda dziś na większe, a DXY może wzrosnąć do 91,05/10 po silnym NFP.

W Kanadzie również zostaną opublikowane dane o zatrudnieniu w maju. Konsensus zakłada kolejny negatywny odczyt (-25 tys.), gdyż w poprzednim miesiącu środki ograniczające zatrudnienie pozostały surowe, ale zdaniem ING bilans ryzyka skłania się ku pozytywnej niespodziance. Wynik ten może stanowić pewne wsparcie dla CAD przed przyszłotygodniowym posiedzeniem BoC, choć nie należy spodziewać się kolejnych zapowiedzi taperingu przynajmniej do lipca.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania ropy brent | notowania kghm | lotos kurs | wirtualna polska akcje | notowania azoty | kurs alior | cyfrowy polsat notowania |

Kurs euro (EUR/USD): Wsparcie na spadkach

EUR/USD poddał się sile dolara po wczorajszych lepszych od oczekiwań danych ADP i ISM z USA. Ryzykiem na dzisiaj wydaje się być zejście do 1,2050, jeżeli NFP zaskoczy na plus. Niemniej jednak, posiedzenie EBC w przyszły czwartek powinno być interesujące, a kontynuacja gołębiej postawy EBC może być korzystna dla EUR, gdyż zachęca do większego przepływu niezabezpieczonych akcji do tego regionu.

invest

– Gdzie indziej w Europie, Rosja trafiła wczoraj na pierwsze strony gazet ogłaszając, że Narodowy Fundusz Bogactwa zmniejszy swoje udziały w dolarach do zera. Choć naszym zdaniem nie ma to bezpośredniego wpływu na rynek, to jednak przypomina o sekularnym trendzie uwalniania się od ekspozycji na dolara – po tym, jak administracja Trumpa zademonstrowała długą rękę amerykańskiego skarbu, jeśli chodzi o sankcje – komentuje Turner.

Kurs funta: Jak na razie wszystko w porządku

Wczorajsza pozytywna rewizja ostatecznego wskaźnika zbiorczego PMI dla Wielkiej Brytanii za maj nie mogła pomóc GBP poddającemu się sile dolara. Podobnie jak powyżej, jakakolwiek siła dolara po silnym NFP mogłaby zepchnąć kabla z powrotem w okolice 1,4000/4020 – gdzie wsparcie może się utrzymać.

ING wątpi, by decyzja z 14 czerwca o pełnym otwarciu brytyjskiej gospodarki miała istotny wpływ na perspektywy GBP. Bank uważa, że gospodarka ma obecnie dobry impet – wystarczający, by wesprzeć dość optymistyczne prognozy BoE i prawdopodobnie utrzymać oczekiwania, że BoE może zacieśniać politykę pieniężną przed Fed w 2H22.

Meksykańskie peso: Meksykanie pójdą do urn w niedzielę

Meksykanie pójdą w niedzielę do urn, aby zagłosować w średnioterminowych wyborach parlamentarnych. Wszystkie 500 miejsc w Izbie Deputowanych jest do wzięcia i oczekuje się, że średnioterminowe blefy zazwyczaj powodują utratę udziału w rynku przez dotychczasowych liderów.

W tym przypadku partia Morena prezydenta Obradora (AMLO), wraz z trzema koalicjantami, posiada obecnie 334 mandaty. Pojawiają się spekulacje, że może ona zostać niespodziewanie utrzymana. Biorąc pod uwagę duże przesunięcie w lewo w polityce latynoamerykańskiej (w niedzielę odbędzie się także starcie prezydenckie w Peru z lewicowym kandydatem na czele), silny wynik partii AMLO może wywołać obawy przed jeszcze bardziej populistycznym programem.

Jednak te obawy przed populizmem, kiedy AMLO został wybrany trzy lata temu, zostały przezwyciężone i meksykańskie aktywa radzą sobie całkiem nieźle, mimo że AMLO unika ścieżki wsparcia fiskalnego finansowanego długiem, którą w 2020 roku obrało wielu innych.

– Z zagraniczną własnością lokalnego rynku MBONO na stosunkowo niskim poziomie 20% (w porównaniu z 31% grudzień 2018 r.), podejrzewamy, że wszelkie wyprzedaże w MXN na NFP, politykę meksykańską, politykę peruwiańską, są stosunkowo krótkotrwałe. A silne wsparcie bilansu płatniczego przez przekazy z powrotem do Meksyku (działające na poziomie 4 mld USD miesięcznie) powinno utrzymać MXN w popycie. Oczekiwalibyśmy, że w przypadku spadku USD/MXN do obszaru 20,35/45, pojawi się nowe zainteresowanie sprzedażą – podsumowuje ING.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here