Naga MarketsEuro dotarło do strefy wsparcia 4,45 zł, kurs dolara spadł do 3,7 złPo poniedziałkowych spadkach, wtorek przyniósł odbicie nastrojów na krajowym rynku akcji. Prym we wzrostach wiodły największe spółki skupione w ramach indeksu WIG20. Największą, dzienną zmianę zanotowały min. walory KGHM (+5,37%), które zyskiwały w odpowiedzi na dalszą aprecjację cen miedzi.

CD Projekt mocniej w górę

Drugi dzień z rzędu mocno rosły również akcje CD-Projekt (+12% od początku tygodnia). Mocno traciły z kolei walory innej spółki z sektora gamingowego – Ten Square Games. Wg szacunków portalu Sensor Tower – przychody gry “Fishing Clash”, której producentem jest Ten Square Games, wyniosły w listopadzie ok. 7 mln USD, czyli o około 2 mln USD mniej niż w październiku. Po tej informacji akcje zakończyły handel na poziomie -13%. W godzinach popołudniowych byliśmy świadkami mocnej aprecjacji złotego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara traciły do złotego

Para EUR/PLN dotarła do strefy wsparcia z okolic 4,45, a USD/PLN 3,70. Na rynek napłynęły wczoraj lepsze od oczekiwań dane z polskiej gospodarki. Wskaźnik PMI dla przemysłu w listopadzie wyniósł 50,80 pkt wobec prognozy 50 pkt. Drugi raz z rzędu, krajowe przedsiębiorstwa zanotowały spadek nowych zamówień, który osłabił produkcję. Jest to zapewne związane z negatywnym wpływem nowych restrykcji dot. pandemii COVID-19 dzięki którym europejska gospodarka mogła w ostatnim czasie spowolnić. GUS opublikował wczoraj również dane odnośnie inflacji.

Wskaźnik CPI w listopadzie pozostał bez zmian w ujęciu miesięcznym wobec spodziewanego wzrostu o 0,1%. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła +3%, tj. zgodnie z szacunkami. W Stanach Zjednoczonych sesja na rynkach akcji przebiegała również w optymistycznych nastrojach. Zarówno technologiczny Nasdaq, jak i S&P500 zakończyły handel na historycznych poziomach.

Co jeszcze na rynkach?

Akcje spółki Pfizer wrosły o prawie 3% z uwagi na informację o tym, że emitent i BioNTech wystąpiły do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkową autoryzację ich szczepionki przeciw Covid-19. Dyrektor generalny BioNTech zapowiadał wcześniej, że szczepionka może być dopuszczona do użytku przez organy regulacyjne UE w połowie grudnia.

Sesja w Azji zakończyła się w mieszanych nastrojach pomimo pozytywnych informacji, które napłynęły z USA. Czołowy senator z ramienia Republikanów – Mitch McConnell oświadczył, iż Kongres powinien przegłosować nowy pakiet pomocowy o wartości 1,4 bln USD w celu zapobieżenia skutkom COVID-19. Kwota jak i propozycja zainicjowana przez członka partii Republikańskiej jest pozytywnym sygnałem w tej sprawie.

Powyższe nie wpłynęło jednak również na kwotowania kontraktów terminowych na rynki bazowe – instrumenty na S&P500, jak i DAX30 są obecnie kwotowane poniżej otwarcia, co implikuje wg nas umiarkowanie negatywne rozpoczęcie handlu na GPW w Warszawie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here