Naga MarketsKurs euro do dolara (EUR/USD) ze wzrostową prognozą TMS BrokersKurs euro do dolara od początku czerwca potaniał już o około 3,5%. Zdaniem analityków TMS Brokers, europejską walutę czeka jednak powrót do trendu umocnienia, a siła dolara przestanie być na tyle istotna by powstrzymać wzrost pary EUR/USD.

Kurs euro na ścieżce umocnienia zdaniem TMS

Kurs euro do dolara (EUR/USD) zaliczył sporą przecenę, a sam fakt, że w połowie lipca jest on notowany blisko minimów z 2021 roku wyznaczonych pod koniec marca pokazuje obecną słabość europejskiej waluty. Jednak zdaniem analityków TMS Brokers, kurs EUR/USD czeka powrót do okolic 1,20 dol. jeszcze na koniec III kw. 2021 r.Podobnie jak inne instytucje, TMS zwrócił uwagę na istotność relacji między wytycznymi polityk monetarnych poszczególnych banków centralnych.

– Fed dokonał jastrzębiego zwrotu i przymierza się do wygaszania QE, ale termin pierwszej podwyżki stóp procentowych wciąż jest odległy (koniec 2022 r.).- stwierdzili analitycy TMS. – Jakkolwiek dolar przestanie być jedynym źródłem finansowania inwestycji w ryzykowne aktywa, ekspansywna polityka monetarna i fiskalna zapewni podtrzymanie trendu spadkowego w dobie realizacji strategii reflacyjnej.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) ze wzrostową prognozą TMS Brokers
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, EBC jest niezmiennie gołębi, co stoi w pewnym kontraście z podejściem Rezerwy Federalnej, która przechyla się na jastrzębią stronę:

– Europejski Bank Centralny nie spieszy się do rewizji nastawienia, co kontrastuje z sygnałami z Fed i neutralizuje wcześniejszą pozytywną korelację EUR/USD z rynkiem akcji. EUR może stać się nowym źródłem finansowania rajdu ryzykownych aktywów, tracąc do ryzykownych walut. – zauważyli eksperci walutowi z TMS.

Ich zdaniem, punkt równowagi dla EUR/USD znajduje się obecnie nieco wyżej niż obecne notowania, na 1,19 dol.

– Odreagowanie szoku po decyzji FOMC i odbicie EUR/USD jest skromniejsze niż w przypadku innych crossów z dolarem, co częściowo tłumaczy fakt, że euro nie jest walutą ryzykowną. Jednak jakkolwiek wcześniej w eurodolarze można było upatrywać barometru apetytu na ryzyko (silna korelacja z rynkiem akcji), tak teraz efekt ten osłabnie, gdyż na niekorzyść euro mocniej zacznie przemawiać gołębia postawa EBC.

invest

W przypadku dolara kluczowe będą nadchodzące dane makroekonomiczne, które zweryfikują w kolejnych miesiącach obecne deklaracje Rezerwy Federalnej o przejściowości inflacji.

fpmarkets

– Przyjmując, że inflacja w USA pozostanie wysoka, kluczem dla przyszłej reakcji Fed pozostaje rynek pracy i dokonanie się tam podkreślanego w przekazie banku „znaczącego, dalszego postępu”. – podkreślili analitycy TMS, którzy jednocześnie zaznaczyli, że sytuacja w sektorze zatrudnienia w USA nadal nie jest korzystna, a tempo jej poprawy rozczarowuje.

Zobacz również: Elon Musk: Bitcoin (BTC) mógł osiągnąć benchmark wykorzystania zielonej energii

– Pomimo tego, że firmy zgłaszają duży popyt na pracowników, uruchomione w czasie pandemii hojne programy wsparcia dla bezrobotnych zniechęcają do powrotu na rynek pracy. To podnosi ryzyko słabszego tempa przyrostu zatrudnienia do czasu, aż zasiłki wygasną – dodali.

– Tak czy inaczej wciąż jest ryzyko, że słabe dane odroczą decyzję o wygaszaniu programu QE, ściągając USD niżej. Z kolei przyspieszenie wzrostu zatrudnienia ugruntuje przekonanie o ogłoszeniu decyzji o redukcji QE na jednym z najbliższych posiedzeń, jednak niekoniecznie może skutkować zmianą nastawienia członków Fed w stronę wcześniejszego terminu podwyżki stóp procentowych. Jako że to stopy procentowe są ważniejsze dla FX, nie widzimy dużej przestrzeni dla dalszej aprecjacji dolara – napisano dalej.

Analitycy TMS przewidują zatem, że kurs EUR/USD już w III kw. 2021 r. czeka zwyżka w kierunku 1,20 dol. Potem, EUR/USD może wybić nawet do 1,22 dol. na koniec tego 2021 roku. Natomiast w połowie 2022 roku euro może być notowane na 1,24 dol., a w grudnie 2022 r. na 1,25 dol.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here