Naga Marketswalutowe szachy - USD i EURSłabość zarówno dolara, jak i euro stawia inwestorów przed dylematem, który z nich jest najlepszym źródłem finansowania transakcji typu carry trade na rynkach wschodzących. Według aktualnych statystyk amerykańska waluta jest nadal faworytem. Para EUR/USD spada drugą sesję z rzędu ponownie kierując się w stronę okrągłego poziomu 1,20.

  • Banki centralne rynków wschodzących zaczynają sygnalizować ostrzejszą politykę pieniężną
  • Jastrzębi zwrot powinien pomóc tchnąć życie w transakcje typu carry trade
  • Zarówno dolar, jak i euro tracą na znaczeniu w porównaniu z ich odpowiednikami z krajów rozwijających się

Euro czy dolar: co wybrać do finansowania transakcji typu carry trade?

Dolar tracił na wartości od drugiego kwartału 2020 r., gdy Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu, a lockdown uderzył w gospodarkę USA. W ostatnich tygodniach euro zaczęło słabnąć, na krótko spadając poniżej kluczowego poziomu 1,20 USD, ponieważ zmniejszają się oczekiwania dotyczące ożywienia gospodarczego w Europie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wykorzystywanie dolara do kupowania walut na rynkach wschodzących było bardziej opłacalne w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Źródło: Bloomberg

Nadal faworyzujemy dolara jako naszą walutę finansowania transakcji typu carry trade na rynkach wschodzących. Chociaż euro osłabiło się z powodu obaw o ożywienie gospodarcze, spodziewamy się, że jest to tymczasowe – napisał Norman Villamin z biura inwestycyjnego ds. zarządzania majątkiem w Zurychu w Union Bancaire Privee, które nadzoruje 166 miliardów dolarów.

Wyzwanie związane z poszukiwaniem najlepszej waluty finansowania pojawia się, gdy banki centralne rynków wschodzących zaczynają sygnalizować ostrzejszą politykę pieniężną, gdy ich gospodarki wychodzą z lockdownów. Jastrzębi zwrot powinien pomóc tchnąć życie w transakcje typu carry trade, które zanikały w okresie, gdy obligacje skarbowe państw osiągały najniższy poziom w historii.

Zarówno dolar, jak i euro tracą na znaczeniu w porównaniu z ich odpowiednikami z krajów rozwijających się. Waluta amerykańska straciła na wartości wobec 18 z 22 walut rynków wschodzących w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, podczas gdy euro spadło w tym roku wobec 16 z tej samej grupy.

Według danych Bloomberga strategia pożyczania dolarów i inwestowania w koszyk 10 walut rynków wschodzących na początku tego roku przyniosłaby 1,1%. Podobna transakcja finansowana w euro zyskałaby już 2,2%.

Kurs dolara: Citigroup faworyzuje „greenbacka”

Citigroup Global Markets woli dolara do finansowania transakcji carry trade na rynkach wschodzących. Historia pokazuje, że dolar miał tendencję do osłabienia bardziej niż euro w okresach globalnego ożywienia, według strategów.

Mimo że gospodarka amerykańska prawdopodobnie będzie rosła szybciej niż europejska, może to nie wystarczyć do umocnienia dolara, ponieważ analiza trzech poprzednich okresów lepszych wyników gospodarczych w USA wykazała, że ​​dolar miał tendencję do osłabienia, nawet jeśli gospodarka USA odbijała się wyjątkowo szybko.

Kurs euro (EUR): JPMorgan faworyzuje wspólną walutę

Z kolei JPMorgan Chase & Co. radzi swoim klientom, aby wycofali swoje pozycje w dolarach i przestawili się na euro w związku ze wzrostem rentowności amerykańskiego skarbu państwa

Uważamy, że odnowiony wzrost nominalnych rentowności jest sygnałem ostrzegawczym, aby pokryć część procyklicznych transakcji związanych z finansowaniem w USD i obrócić się w kierunku bezpośredniego finansowania w EUR – piszą stratedzy. Jedną z rekomendowanych przez nich transakcji jest wykorzystanie 100% finansowania w euro do inwestowania w rubla rosyjskiego.

Plus500

Kurs euro ponownie zbliża się do 1,20 USD

Notowania pary walutowej EUR/USD wzrosły we wtorek na chwilę do poziomu 1,2170, gdzie wystąpiła silna reakcja podażowa. To sprawiło, że kurs spadł poniżej 1,21 i w środę kieruje się w stronę okrągłego i ważnego poziomu wsparcia 1,20. Przebicie tego poziomu, a w konsekwencji tegorocznego dołka 1,1952 otworzyłoby drogę do głębszej korekty w kierunku 1,18. Z drugiej strony dopiero trwały wzrost powyżej 1,2170 umożliwiłoby test szczytu z tego roku 1,2348.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje biomedlub | mrc notowania | kurs dolara (usd) | notowania ropy brent |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here