Naga Marketsdeutsche-bank-polskaTak – to już dzisiaj. Dziś poznamy decyzję EBC w sprawie przyszłej wysokości obowiązujących stóp procentowych w strefie euro oraz poznamy stanowisko Banku oraz jego prezesa Mario Draghiego w sprawie obecnego kształtu europejskiej polityki monetarnej, jej najbliższej przyszłości oraz kształtu wciąż prowadzonego programu skupu aktywów. Ekonomiści i analitycy Deutsche Banku dzielą się swoimi przemyśleniami na temat nadchodzących wydarzeń.


Kluczowym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie decyzja EBC w sprawie wysokości stóp procentowych zapowiedziana na godzinę 13:45. Podczas następującej po decyzji EBC konferencji prasowej Mario Draghiego będziemy mogli usłyszeć więcej na temat obecnego europejskiego programu QE.

Dzisiejsze wydarzenia z Frankfurtu możesz śledzić na bieżąco z pomocą działu Rynki na Żywo.

Jak na ironię, dziś największym problemem Draghiego będzie on sam, a właściwie jego wcześniejsze wypowiedzi, które dość często przekraczały prognozy rynku, windując tym samym oczekiwania wobec dzisiejszego wystąpienia na wyżyny. Decyzja w sprawie wysokości stopy depozytowej będzie w niezwykle ważna dla rynku walutowego, jednak to konferencja wpłynie na waluty w sposób bardziej długoterminowy – przekonują ekonomiści Deutsche Bank.

Prognozy dotyczące dzisiejszych wydarzeń w Frankfurcie kształtują się następująco:

  • rynkowe oczekiwania obniżki stopy depozytowej wynoszą od 10 do 20 punktów bazowych,
  • prognozowane również jest rozszerzenie czasu trwania programu skupu aktywów o 6 miesięcy, przy jednoczesnym zwiększeniu skupu o ok. 15 mld EUR

Deutsche Bank jest nieco ostrożniejszy w ocenie potencjalnej obniżki i pozostaje przy dolnej granicy, tj. 10 pb. Bank zgodny jest z większością co do rozszerzenia europejskiego QE, z tym wyjątkiem, że wzrost skupu nie powinien przekroczyć 10 mld EUR. Jednocześnie, ekonomiści Deutsche Bank prognozują usunięcie na dzisiejszym spotkaniu dolnej granicy rentowności do której mogą być skupowane europejskie obligacje. Będzie to rozwiązanie usuwające problem błędnego koła, które wydaje się tworzyć właśnie na rynku papierów dłużnych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here