Naga MarketsKurs euro będzie zyskiwać do złotego? Wszystko zależy od sytuacji na EUR/USDGłówny czynnik poprawiający nastroje na rynkach, to obecnie wiara w odbudowywanie gospodarek po okresie zamknięcia. Klimat sprzyjający ryzykownym aktywom utrzymuje się pomimo ryzyk ze strony napięć na linii USA – Chiny oraz zamieszek w Stanach Zjednoczonych. Sytuacja ta może się jednak zmienić po wydarzeniach zaplanowanych na czwartek i piątek. Analitycy PKO BP upatrują w nich szansę na pchnięcie kursu euro do złotego (EUR/PLN) wyraźnie powyżej 4,40 zł.

  • Wiara w szybkie ożywienie przyćmiewa zagrożenia
  • Popyt na euro i waluty ryzykowne może spadać po decyzji EBC i piątkowym NFP
  • Analitycy PKO BP widzą szansę na wyraźny ruch EUR/PLN ponad 4,40 zł

Decyzja EBC i dane z USA pokierują EUR/PLN?

Rynki żyją wiarą w rychły powrót gospodarek do stanu sprzed pandemii w oparciu o pomoc rządów i banków centralnych. To z kolei sprawia, że dolar amerykański pozostaje w odwrocie, a rynki wschodzące cieszą się dużą popularnością.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według analityków PKO BP, taka sytuacja może jednak nie potrwać długo:
– W czwartek odbędzie się posiedzenie decyzyjne EBC, zaś dzień później opublikowane zostaną majowe dane z rynku pracy w USA. Obydwa te wydarzenia powinny zmniejszać popyt na walutę europejską, a tym samym zainteresowanie złotym i innymi walutami ryzykownymi. W strefie euro oczekuje się dalszego poluzowania polityki pieniężnej, a z ostatnich zarówno wypowiedzi szefowej EBC, jak i tonu minutes można wnioskować, że dojdzie do zwiększenia wartości programu pomocowego obejmującego skup aktywów (oczekuje się, że o 500-750 mld EUR). Z kolei dane NFP przypomną inwestorom, z jakimi problemami zmaga się obecnie gospodarka amerykańska, wskazując zapewne na dalszą redukcję miejsc pracy oraz wzrost bezrobocia w okolice 20% (poziomu najwyższego od czasu Wielkiego Kryzysu). W najbliższych dniach EUR/USD powinien więc zacząć kierować się w stronę 1,11 co będzie pchać EUR/PLN wyraźnie powyżej 4,40 zł – czytamy w nocie PKO BP.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) odbija od 4,38 zł

Euro traciło do złotego przez ostatnie trzy dni, a dziś notowania EUR/PLN dotarły do poziomu 4,38 zł, gdzie widoczne jest ożywienie popytu. Obecnie kurs znajduje się ponad 4,40 zł, co daje szansę na dalszy ruch ponad ten poziom, o czym wspominali analitycy PKO BP.

Wykresy dzienne EUR/PLN oraz EUR/USD

W przypadku Eurodolara od 7. sesji obserwujemy umocnienie, które zaprowadziło notowania ponad poziom 1,12 i na razie nie widać szczególnych oznak osłabienia. Poziom 1,11 na EUR/USD wspominany przez analityków PKO BP znajduje się jednak stosunkowo blisko, jeśli dojdzie cofnięcia w najbliższych dniach.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here