W tym tygodniu czeka nas ważne wydarzenie dla świata finansów.W środę o godz. 19:00 Fed podejmie decyzje ustalając wysokość stóp procentowych w USA. Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni oczekiwania rynku co do środowej decyzji Fed ulegały dużym zmianom. Zaledwie miesiąc temu rynek w ogóle nie brał pod uwagę możliwości pozostawienia stóp procentowych bez zmian, dzisiaj prawdopodobieństwo takiego zdarzenia oceniane jest na 27%. Aktualnie rynek wycenia najwyżej możliwość podwyżki o 0.25% .
Co wpłynęło na takie zachowawcze prognozy? Niewątpliwie to upadek banku SVB. Silicon Valley Bank (SVB) złożył w piątek wniosek o ochronę przed wierzycielami. Tydzień wcześniej został przejęty przez Federalną Korporację Ubezpieczania Depozytów (FDIC). Jest on największym amerykańskim bankiem, który zbankrutował od pamiętnego kryzysu w 2008 r. i zajmował niedawno 16 miejsce na liście największych amerykańskich banków. Kredytował i obsługiwał firmy technologiczne i start-upy.
Żeby było mało kilka dni później pojawiły się problemy banku Credit Suisse. W obu wypadkach banki centralne gasiły pożar oferując pomoc w utrzymaniu płynności. Fed zagwarantował wypłacalność depozytów SVB, a SNB pomoc dla CS w wysokości 50 mld CHF… i namówił konkurenta UBS do przejęcia Credit Suisse. To nie mogło wpłynąć pozytywnie na rynki, zaufanie do systemu bankowemu zostało nadwyrężone. Stąd oczekiwanie, że Fed w środę okaże się mniej jastrzębi i zadowoli się podwyżką 25pb. Na rynkach panuje obecnie obawa, że jakakolwiek skłonność Fedu do podwyżki stóp spowoduje dalsze obciążenie banków, w tym banków regionalnych, których upadek mógłby wywołać efekt domina w światowym systemie bankowym.
Czym handlować w tych niepewnych czasach?
Zawsze gdy zbliżają się decyzje banków centralnych lub oczekujemy ważnych danych makroekonomicznych pada pytanie jak i w co grać? Ja wybieram zazwyczaj w takim okresie crossy, czyli pary walutowe bez udziału USD. Dzisiaj zainteresowałem się parą EURNZD. Zauważyłem, że para EURNZD na wsparciu kanału utworzyła objęcie hossy na wykresie dziennym. Taka formacja zazwyczaj sygnalizuje zmianę kierunku i możliwość rozpoczęcia nowego swingu wzrostowego.
Cena w chwili pisania tej analizy nadal znajduje się w obszarze formacji, a MACD jeszcze spadkowy. Jeśli nastąpi wybicie górą a MACD wejdzie w fazę wzrostową (zielony) to może być dobry sygnał do otwarcia pozycji Buy według założeń strategii PA+MACD.
Jutro czyli we wtorek o godz. 20:00 odbędzie się webinar w którym przedstawie założenia strategii dla pracujących – “OPOS (Only Pending Orders Strategy –Tylko Zlecenia Oczekujące) – umożliwiającej handel oparty na strefach podaży i popytu. Pokażę jak przygotować zlecenia oczekujące i wykresy do efektywnego handlu po pracy.
Zapisy: BIORĘ UDZIAŁ W SZKOLENIU
Więcej o strategii PA+MACD będzie jutro i w środę w trakcie ogólnodostępnych sesji live na youtube – kanał Global Markets (comparic.pl) :
Wtorkowe podwieczorki przy wykresach live 17:30-18:30
W marcu co wtorek będzie transmitowana sesja Live “Analiza i Trading” na kanale youtube telewizji internetowej Comparic24. Zapraszam we wtorek, 21 marca o 17:30-18:30. Wstęp wolny. Nagrania i Transmisja live na youtube .
Weź udział w sesji Live Trading, co środę o godzinie 15:30
W środę, 22 marca, o godz. 15:30 zaczynamy co tygodniową sesję live tradingu. Będziemy omawiać aktualną sytuacje makroekonomiczną , pary walutowe i surowce. Link do zapisów znajduje się w tym miejscu, dołącz do Live Trading Roomu! Więcej info na grupie: https://t.me/Darkaforexpopolsku