Naga MarketsOstatnie trzy tygodnie na parze walutowej EURJPYprzyniosły mocną wyprzedaż euro na rzecz jena. Główny powodem aprecjacji japońskiej waluty był powrót zmienności na rynek. Inwestorzy w kilka godzin wybudzili się z marazmu, który spowodowany był nieprzerwanymi wzrostami na rynku akcji.

Dzięki niskim stopom procentowym w Japonii, tamtejsza waluta stosowana jest w strategiach carry trading. Strategia polega na zaciągnięciu pożyczki w nisko oprocentowanej walucie, jaką jest JPY, następnie sprzedaż japońskiej waluty oraz nabycie wysoko oprocentowanej waluty (lub innych aktywów). W ten sposób inwestor jest w stanie pozyskać kapitał bardzo tanio oraz pożyczyć trzeciemu podmiotowi drożej. Jednak jest jeden haczyk, podczas dużego zamieszania na rynku inwestorzy pośpiesznie sprzedają wcześniej nabyte aktywa i skupują pośpiesznie JPY. W ten sposób japońska waluta zyskuje podczas zamieci na rynku finansowym.

Pomimo tego, że euro nie jest wykorzystywane w carry tradingu, to i tak zobaczyliśmy mocną wyprzedaż na rzecz jena. Jest to kolejne potwierdzenie, że rynek działa jak system naczyń połączonych.

Spoglądając na wykres EURJPY, ostatnia wyprzedaż zniosła cenę w rejon tygodniowego wsparcia 130.2 – 131.2, które zostało utworzone przez kilkudniową konsolidację. Z tego punktu widzenia trend wzrostowy cały czas jest aktualny.

Z kolei analizując wskaźniki podążające za trendem mamy zgrzyt interwałów. Na interwale dziennym wszystkie pięć wskaźników wskazuje już na trend spadkowy. Na interwale tygodniowym trzy z pięciu pokazują większe prawdopodobieństwo trendu wzrostowego. Dwa najszybsze: EMA 14 oraz PSAR dają większe prawdopodobieństwo trendu spadkowego. Zatem jaką strategie możemy przyjąć?

Z jednej strony mamy mocne wsparcie oraz trzy długoterminowe wskaźniki trendu wskazujące trend wzrostowy. Natomiast na interwale dziennym wszystkie wskazują już trend spadkowy. Kierując się prawem długoterminowego trendu powinniśmy poczekać, aż na interwale dziennym dwa szybkie wskaźniki AT EMA 14 oraz PSAR wskażą na trend wzrostowy. Z dużym prawdopodobieństwem oznaczać to będzie koniec korekty i powrót do wzrostów. Przy tym scenariuszu celem kupujących będzie poziom 137 na EURJPY.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here