Naga MarketsKurs funta brytyjskiegoTegoroczna jesień na rynkach finansowych upływa pod znakiem gospodarczych telenowel w postaci sagi Brexit oraz trwającej wojny handlowej. Wszystko ma jednak swój koniec, a optymistyczni inwestorzy oczekują, że to właśnie 17-18 października podczas spotkania Rady Europejskiej możemy zbliżyć się do ostatecznej formy wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE.


Irlandzki przełom?

Danske Bank w ramach swojego cyklu „Brexit Monitor” zwiększył szansę na osiągnięcia porozumienia w sprawie Brexitu z 10% na 20%. To nadal mało optymistyczna prognoza, natomiast zwraca się uwagę na przełomowe spotkanie Premiera Irlandii Leo Varadkara z Borisem Johnsonem, które wbrew oczekiwaniom nie zakończyło się fiaskiem, ale wspólnym komunikatem przywódców, którzy widzą ścieżkę do możliwego porozumienia w sprawie Brexitu.

Danske Bank jednak tonuje nastroje i zwraca uwagę, że przed Wielką Brytanią droga jest nadal pełna przeszkód. Po pierwsze, na niekorzyść działa czas, jako że porozumienie musi zostać osiągnięte nie później niż we wtorek 15 października, jeżeli ma zostać ratyfikowane w UE na szczycie w tym tygodniu. Analitycy zwracają również uwagę na słowa głównego negocjatora ze strony UE Michaela Braniera, który co prawda ogłosił, że rozmowy z brytyjskim ministrem ds. Brexitu były konstruktywne, ale dodał w niedzielę, że szanse na sfinalizowanie umowy w ciągu najbliższych dni są niewielkie. M.Branier wskazał, że rozmowy ws. granicy Irlandii będą prawdopodobnie kontynuowane po najbliższym szczycie Rady Europejskiej.

Wykres pary walutowej EUR/GBP w ujęciu dziennym.

W ostatnich dniach para walutowa EUR/GBP zanotowała silny spadek w związku ze wspomnianym wzrostem optymizmu wokół możliwości porozumienia. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach – do finalizacji jest nadal bardzo daleko, a potencjalnych pól niezgody – wiele. Analitycy Danske Bank sugerują, że na przestrzeni najbliższych kilkunastu dni, EUR/GBP wróci w bazowym scenariuszu do kursu na poziomie 0,9 przy założeniu braku porozumienia, albo spadnie do 0,86 jeśli porozumienie zostanie osiągnięte.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here