Naga Markets

EUR/USD zmaga się z poziomem 1,00 dol. Możliwy "short squeeze", ostrzega INGKurs euro (EURUSD) może czekać “short squeeze”, zwrócili uwagę analitycy ING, bazując swój pogląd na danych dotyczących pozycjonowania na rynku FX. Ruch ten jednak nie byłby pokaźny, choć pomógłby utrzymać się EUR/USD powyżej poziomu parytetu.

Euro nadal pod presją, dolar w sile

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w czwartek znów zmaga się z poziomem parytetu i przed południem notowany jest na 1,0006 dol. zyskując 0,4% wobec środowego zamknięcia. Z kolei we wtorek notowania opadły do 20-letnich minimów na 0,99 dol.Presję na notowaniach EUR/USD wywołuje oczywiście umocnienie dolara wobec szerokiego rynku w obliczu niepokoi o globalny wzrost gospodarczy. Wraz z aprecjonującym dolarem, zwyżkuje rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA, która wzrosła w tym tygodniu ponownie powyżej poziom 3%.

– Nasi koledzy z działu strategii stóp procentowych zwrócili uwagę na to, że rynkowe oczekiwania inflacyjne rosną nawet w miarę wzrostu stóp. To sugeruje, że Fed nie będzie w nastroju do złagodzenia swojego stanowiska. Jastrzębi Fed powinien utrzymać wsparcie dla dolara. – skomentowali analitycy ING.

EUR/USD zmaga się z poziomem 1,00 dol. Możliwy "short squeeze", ostrzega ING
Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych. Źródło: tradingview.com

Liczba długich pozycji netto na dolarze an rynku walutowym w zeszłym tygodniu wynosiła aż 162 tys. pozycji. W związku z tym, analitycy ING dostrzegają możliwość istotnej redukcji tych pozycji, co mogłoby osłabić amerykańską walutę.

– Pozostajemy byczo nastawieni do dolara ze względu na Fed i historię energii, ale silne pozycjonowanie jest prawdopodobnie największym ryzykiem dla dolara w tej chwili. – dodali.

Jednocześnie, zagregowana liczba krótkich pozycji na EUR to 42,8 tys, co może generować ryzyko wystąpienia zjawiska “short squeeze”, tzw. “wyciśnięcia” krótkich pozycji.

EUR/USD zmaga się z poziomem 1,00 dol. Możliwy "short squeeze", ostrzega ING
Liczba otwartych pozycji na FX netto (w tys.). Źródło: RBC Capital Markets, CFTC, Bloomberg.

– Warunki rynkowe mogą kierować EUR/USD do “short squeeze”. Jednak poważne wyzwania związane z kryzysem gazowym oraz nadal jastrzębi Fed sugerują, że rajdy EUR/USD mogą zatrzymać się w tym miesiącu w rejonie 1,01-1,02 dol. – stwierdzili analitycy ING.

XTB

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Obecnie, w odniesieniu do działań EBC rynek wycenia 57 pb podwyżki stopy procentowej na posiedzeniu 8 września i 125 pb do końca roku.

– Poziom 1,0015-1,0020 dol. wygląda na kluczowy opór intraday. Powyżej tego poziomu istnieje ryzyko wyciśnięcia shortów aż do 1,0135. O tym, czy dojdzie do tego short squeeze zadecydują w czwartek dane z USA, sierpniowe niemieckie IFO oraz publikacja protokołu z lipcowego posiedzenia EBC, w którym podwyższył on stopę o 50 pb. – dodali.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs pkn orlen | kurs cd projekt | analiza giełdowa | lotos cena akcji | akcje pgnig | dax spekulant |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here