Naga Marketsmario draghi
Mario Draghi, prezes EBC

Europejski Bank Centralny (EBC) publikował w czwartek protokoły z kwietniowego posiedzenia polityki pieniężnej, podczas którego zachowano stopy procentowe bez zmian. Jak wynika z treści minutek, projekcje odbicia gospodarczego w drugiej połowie 2019 roku zmalały, a inflacja porusza się zdecydowanie poniżej poziomów docelowych instytucji. W efekcie kurs euro traci do dolara i testuje najniższe poziomy od miesiąca.


EBC bez optymizmu odnośnie prognoz. Bank w trybie oczekiwania na rozwój sytuacji

Bank centralny strefy euro już w kwietniu sugerował, że boi się o spowolnienie gospodarcze, a czwartkowe protokoły jedynie potwierdziły dotychczasowe obawy. Mario Draghi w trakcie zeszło miesięcznej konferencji prasowej wskazywał, że niska dynamika PKB oraz inflacji może utrzymywać się w kolejnych miesiącach, głównie w związku z geopolityką, protekcjonizmem poszczególnych członków Eurolandu oraz sytuacją rynków wschodzących.

„Jeśli chodzi o gospodarkę strefy euro, informacje o wysokiej częstotliwości, które stały się dostępne od czasu posiedzenia Rady Prezesów w marcu 2019 r. w pierwszym kwartale 2019 r. nadal sygnalizowały pozytywny, choć stonowany, wzrost gospodarczy. Wskaźniki dotyczące sektora wytwórczego uległy dalszemu osłabieniu, natomiast wskaźniki dotyczące usług wykazywały oznaki stabilizacji” – komentuje EBC w protokołach z posiedzenia.

Przedstawiciele banku z jednej strony zwracają uwagę na słabą dynamikę inflacji i wzrostu gospodarczego stwierdzając, że w drugiej połowie roku sytuacja najprawdopodobniej się nie zmieni, z drugiej natomiast nie prezentują nadmiernych obaw z tym związanych. Pokazuje to, że bank znalazł się w trybie oczekiwania na dalszy rozwój sytuacji, chcąc ocenić spływające z rynku wskaźniki ekonomiczne.

Kurs euro traci do dolara po protokołach EBC

Chociaż ogólny ton wypowiedzi członków EBC wydaje się być neutralny, to euro traci w czwartek do dolara i innych głównych walut. Eurodolar osuwa się o 0,11% i testuje najniższe poziomy od początku miesiąca. W szerszej perspektywie EUR/USD przesuwa się w kanale spadkowy od początku roku, wybijając istotne wsparcie na wysokości marcowo-kwietniowych minimów:

notowania euro do dolara
Kurs euro do dolara na wykresie D1

Euro odczuwa również presję wobec złotego. Chociaż drugi dzień z rzędu EUR/PLN testował poziom 4,31, to w drugiej części sesji poziomy zostały odrzucone i europejska waluta musiała oddać zdecydowaną większość czwartkowych zysków.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here