Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) zbyt silny, spadnie do 1,15. Kurs dolara wciąż królemPodczas gdy spadek wartości amerykańskiego dolara (USD) można wytłumaczyć czynnikami fundamentalnymi, o tyle cecha bezpiecznej przystani USD wywodzi się z jego wewnętrznych uwarunkowań, a nie z gospodarki amerykańskiej. Ekonomiści z Rabobanku dostrzegają rosnące ryzyko, że ostatni ruch aprecjacji euro jest nadmiernie rozciągnięty i prognozują spadek pary EUR/USD do poziomu 1,15-1,16 w perspektywie trzymiesięcznej. “Edek” wzrasta w środę siódmą sesję z rzędu oscylując przy poziomie 1,1940.

  • Dolar jest nadal silnym odbiorcą bezpiecznych przepływów pieniężnych
  • Dominacja USD pozostaje niekwestionowana i prawdopodobnie tak zostanie przez kilka kolejnych dziesięcioleci
  • Strefa euro wciąż stoi przed poważnymi wyzwaniami gospodarczymi. Obawy o rosnące nastroje antyunijne
  • Zmiana trendu na EUR/USD może nie nastąpić, dopóki płynność nie powróci do normalnego poziomu we wrześniu

Spadek apetytu na ryzyko przywróci siłę „greenbacka”

Chociaż słabość dolara amerykańskiego w ostatnich miesiącach można wytłumaczyć zmianami w czynnikach fundamentalnych, to nieodłączne cechy dolara, a nie gospodarka USA, określają jego atrakcyjność jako bezpieczną przystań. Te cechy prawdopodobnie zapewnią, że dolar będzie nadal silnym odbiorcą bezpiecznych przepływów w przypadku dalszych gwałtownych spadków apetytu na ryzyko – napisano w raporcie.

Aktualnie na kurs dolara mają przede wszystkim wpływ:

  • Względne stopy wzrostu gospodarczego;
  • Polityka banku centralnego;
  • Ścieżka napięć między Chinami, a USA;
  • Wynik wyborów prezydenckich w USA.

Eksperci poskreślają, że mimo, iż fundamenty Stanów Zjednoczonych osłabiły się, dominacja dolara pozostaje niekwestionowana i prawdopodobnie tak będzie przynajmniej przez kilka kolejnych dziesięcioleci.

Jednocześnie strefa euro wciąż stoi przed poważnymi wyzwaniami gospodarczymi w związku z obawami o drugą falę COVID-19 w niektórych państwach. Ponadto utworzenie partii Italexit 23 lipca sugeruje, że nie można całkowicie odrzucić obaw o rosnące nastroje antyunijne.

Dostrzegamy rosnące ryzyko spadków na EUR/USD, chociaż zmiana trendu może nie nastąpić, dopóki płynność nie powróci do normalnego poziomu we wrześniu. Spodziewamy się powrotu notowań na „edku” do obszaru 1,15-1,16 w perspektywie trzymiesięcznej – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here