Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) wzrośnie do 1,30 w 2021 r. Kurs funta pod presjąEkonomiści z Deutsche Banku pozostają niedźwiedziami dolarowymi (USD) i dostrzegają możliwość wzrostu w kierunku poziomu 1,30 na parze EUR/USD w przyszłym roku. Tymczasem eksperci z Rabobanku prognozują wzrost pary EUR/GBP w kierunku 0,92 w perspektywie 2-3 miesięcy. „Edek” zakończył miniony tydzień na poziomie 1,18, podczas gdy EUR/GBP ponownie naruszył poziom 0,90.

  • Zwycięstwo Bidena prawdopodobnie umocniłoby status dolara jako rezerwy walutowej
  • Rosnący deficyt na rachunku obrotów bieżących w USA podcina skrzydła dolarowi
  • Lepszy ton danych z Wielkiej Brytanii odepchnął obawy o ujemną stopę procentową Banku Anglii

Kurs EUR/USD w przyszłym roku po 1,30 – Deutsche Bank

Pozostajemy strukturalnymi niedźwiedziami dolara i uważamy, że w przyszłym roku kurs EUR/USD dobije do poziomu 1,30. Jednak przede wszystkim nie z powodów, o których mówi wielu analityków – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Eksperci nie uważają, aby status rezerwy walutowej w USA był dotychczas głównym motorem zmiany kursu dolara. Osłabienie dolara wymagałoby aktywnej i niezwykle dużej relokacji rezerw dolarowych. Jednak pakiety monetarne od Fedu w pełni odrobiły straty wynikające z pandemii w ostatnich miesiącach.

Ich zdaniem zwycięstwo Bidena prawdopodobnie umocniłoby, a nie odwróciło, status dolara jako rezerwy walutowej. Nie uważają również, że słabnąca inflacji jest istotnym czynnikiem wpływającym na dolara.

Warto zauważyć, że prognozy inflacji w USA nie zmieniły się bardziej niż w przypadku innych walut – dodano.

W ich ocenie deprecjacja dolara jest napędzana przez dwa czynniki:

  • Rosnący deficyt na rachunku obrotów bieżących w USA;
  • Spadek wagi dolara w sektorze prywatnym, zarówno pod względem alokacji aktywów, jak i wyjątkowo niskich wskaźników zabezpieczenia.

Powiększający się deficyt na rachunku obrotów bieżących wpłynie na podstawowe saldo Stanów Zjednoczonych, które w przeszłości było głównym motorem trendów dolarowych – podkreślono.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

EUR/GBP: Ryzyko wzrostu do 0,92 w horyzoncie od 2 do 3 miesięcy – Rabobank

Analitycy Rabobanku zauważają, że funt brytyjski zyskał na wartości po ostatniej rundzie optymistycznych publikacji danych makroekonomicznych z Wielkiej Brytanii.

Dane sugerują, że konsumenci są być bardziej aktywni niż oczekiwano, podczas gdy inflacja może rosnąć. Odczyty prawdopodobnie uwydatnią obawy niektórych uczestników rynku, że ogromne poziomy stymulacji monetarnej i fiskalnej w połączeniu z zakłóceniami w łańcuchu dostaw spowodują wzrost cen.

Wydaje się, że konsensus wśród głównych banków centralnych i szerokiej społeczności ekonomistów jest taki, że wszelkie bieżące presje cenowe będą przejściowe. Lepszy ton danych z Wielkiej Brytanii odepchnął obawy o ujemną stopę procentową Banku Anglii. Dla kontrastu, ostatnie wydarzenia polityczne w Wielkiej Brytanii mają niewiele do zaoferowania funtowi – zauważono w raporcie.

Ostatnia runda rozmów w sprawie umowy handlowej między Wielką Brytanią, a UE dobiegła końca i nie widać żadnego przełomowego porozumienia.

O ile status quo nie ulegnie zmianie w nadchodzących tygodniach, kurs EUR/GBP prawdopodobnie wzrośnie. Prognozujemy kurs na poziomie 0,92 w perspektywie 2-3 miesięcy, jeśli osiągnięcie kompromisu Wielkiej Brytanii ws. handlu z UE pozostanie poza zasięgiem – podsumowano.

Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here