Naga MarketsRynkowe szachy - EurodolarPotencjał wzrostowy głównej pary walutowej EUR/USD jest obciążony przez politykę i sytuację makro. Para ma pozostać w przedziale 1,15-1,19, a ekonomiści z Danske Bank nadal prognozują kurs na poziomie 1,17 w ujęciu miesięcznym. Jednak Brexit, wybory w USA i budżet UE mogą w ich ocenie osiągnąć kulminację w grudniu i przesunąć notowania w okolice okrągłego poziomu 1,20.

  • Ryzyko silnych wzrostów „edka” słabnie, gdy rynki obniżyły swoje oczekiwania dotyczące ożywienia w Europie
  • Ratyfikacja budżetu UE znalazła się w impasie. Polska pozostaje w konflikcie w sprawie warunków wsparcia fiskalnego
  • W 2021 roku powinno nastąpić stopniowe odwrócenie kursu na korzyść USD

EUR/USD pomaszeruje do 1,20 w grudniu – Danske Bank

Ryzyko silnych wzrostów „edka” słabnie, ponieważ rynki obniżyły swoje oczekiwania dotyczące ożywienia w Europie. Kurs spadł w ostatnich tygodniach z 1,20 do 1,17, europejskie akcje poruszają się w bok, a krótkoterminowe rynkowe stopy procentowe spadły poniżej stopy depozytowej EBC. Jest to zgodne z naszą jednomiesięczną prognozą na poziomie 1,17 i spodziewamy się, że trend boczny będzie kontynuowany na poziomie 1,15-1,19 – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ocenie ekspertów europejskie dane dotyczące pandemii i jej skutków nadal wydają się ujemne dla EUR, a w całej UE podejmuje się nowe lock-downy. Prawdopodobnie wpłynie to na oszczędności netto, ważąc decyzje dotyczące konsumpcji i inwestycji, a słabość można już znaleźć w danych kredytowych, co jest sprzeczne z narracją konsensusu rynkowego i silnym euro.

Ratyfikacja budżetu UE znalazła się w impasie. Kraje Europy Wschodniej (przede wszystkim Polska) pozostają w konflikcie z UE w sprawie warunków wsparcia fiskalnego w 2021 r. Konflikt ten może przesunąć wypłatę środków unijnych na drugą połowę XXI wieku, a tym samym opóźnić ożywienie.

Ostatecznie budżet powinien przejść, ale jest to wyłom w konsensusie dotyczącym spójnego środowiska politycznego UE. Następne posiedzenie Rady Europejskiej odbędzie się w dniach 10-11 grudnia – dodano.

Jednak rotacja wartości nadal nie nadeszła. W raporcie stwierdzono, iż powinno to stopniowo oznaczać odwrócenie kursu na korzyść USD, ponieważ poziomy zabezpieczeń mają spaść w dół, a przepływy kapitału powrócić z UE do USA w 2021 r.

Rozwiązanie kwestii Brexitu, wygrana Bidena i porozumienie w sprawie budżetu UE mogą zakończyć się w grudniu i przesunąć kurs EUR/USD do 1,20, co pozostaje naszym najlepszym (i bazowym) scenariuszem. Istnieje ryzyko, że jesteśmy zbyt optymistyczni i jeśli nie zobaczymy poprawy w grudniu, spodziewamy się przesunięcia głównego trendu na korzyść dolara – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here