Naga MarketsEUR/USD

Umocnienie dolara oraz wyraźne osłabienie euro, które było wynikiem zawirowań wokół włoskiego budżetu, to mieszanka odpowiedzialna za mocne spadki kursu EUR/USD na przestrzeni ostatnich sesji. Z technicznego punktu widzenia zejście kursu eurodolara poniżej 1,1710 zmieniło obraz tej pary w ten sposób, że scenariusz z kontynuacją zapoczątkowanego w połowie sierpnia trendu wzrostowego stał się mało prawdopodobny. Może dla uściślenia należy dodać, że chodzi o prostą kontynuację czyli zbudowanie dwóch mniej więcej równych fal, z których pierwsza zaczęła się 15 sierpnia, a druga 10 września. Nie można jednak wykluczyć scenariusza, wedle którego od szczytu z 28 sierpnia buduje się średnioterminowa konsolidacja lub tzw. korekta płaska rozszerzona. W tym ostatnim scenariuszu oglądane w minionym tygodniu spadki byłyby podfalą „c” takiej korekty, a fala ta mogłaby się zakończyć w strefie 1,1525-1,1450. Model takiego scenariusza pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Aby taki scenariusz był możliwy, w pierwszej części nadchodzącego tygodnia powinniśmy zobaczyć wzrost presji podażowej na EUR/USD, a oglądane w miniony piątek odbicie nie mogłoby podnieść kursu omawianej pary w okolice 1,1710. Na obecnym etapie zakładam, że na rynku eurodolara będzie realizowany jeden z ww. scenariuszy (konsolidacja lub korekta płaska rozszerzona), a w obydwu przypadkach potencjał spadkowy EUR/USD byłby ograniczony. W obydwu ww. scenariuszach zbliżenie do strefy 1,1525-1,1450 mogłoby być okazją do kupna dla inwestorów, którzy w scenariusz z kontynuacją średnioterminowego odbicia na EUR/USD wierzą. Tym samym w obrębie ww. strefy można się pokusić o uruchomienie kierunkowych strategii trendowych z Exerii, które otworzą długie pozycje jeśli sygnały zmiany trendu wystąpią i będą je kontrolować, dopóki trend taki się nie skończy.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1525 1,1630
Istotny 1,1450 1,1710

 

USD/CAD

Bardzo silne wzrostowe odbicie w pierwszej części i mocne spadki na ostatnich sesjach, to krótki opis zachowania kursu USD/CAD w ostatnim tygodniu września. Zachowanie to jest w 100 % zbieżne z moją projekcją z poprzedniego raportu tygodniowego. Jeśli zatem tamten scenariusz ma być realizowany, to obecnie powinniśmy zmierzać w kierunku strefy 1,2820-1,2740, która wynika z proporcji fal spadkowych. Droga w kierunku tej strefy zostałaby otwarta po pokonaniu 1,2890, gdzie znajdują się najbliższe wsparcia. Zbliżenie do 1,28 mogłoby być okazją do wyszukiwania długich pozycji na tym rynku lub uruchomienia robotów inwestycyjnych nastawionych na trend wzrostowy. Przedstawiony wyżej scenariusz jest obecnie dla mnie scenariuszem preferowanym. Zostałby on zanegowany jeśli z obecnych cen wrócilibyśmy powyżej 1,3090, co dla mnie jest póki co mało prawdopodobne.

         USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2890 1,3000
Istotny 1,2740 1,3090

 

GBP/USD

Próbę kontynuacji wzrostów oglądaliśmy w pierwszej części minionego tygodnia na rynku GBP/USD, jednak po skorygowaniu mniej więcej połowy ostatniego fali w dół ponownie do głosu doszła strona podażowa. Podaż dominowała na omawianej parze do końca tygodnia, sprowadzając kurs popularnego „kabla” do ważnych wsparć tworzonych między innymi przez pokonaną linię trendu spadkowego oraz przez równość budujących się od 20 września fal w dół. Te wsparcia znajdują się między 1,3015 a 1,2980 i dopóki będą utrzymane ostatni ruch w dół można traktować jak korektę. Dla trendu omawianej pary kluczowe znaczenie ma otoczenie rynkowe, a to jak wiemy jest wyjątkowo niestabilne. Fakt jest jednak taki, że jeśli od ww. strefy wsparć „pójdzie” dynamiczny ruch w górę, to może być to wystarczający sygnał zakończenia spadkowej korekty. Teoretycznie kontynuacja wzrostów mogłaby oznaczać ruch do strefy 1,3520-1,37, której genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Z drugiej strony co stałoby się jeśli testowane obecnie wsparcia zostałyby pokonane ? Moim zdaniem oznaczałoby to spore problemy dla strony popytowej, co mogłoby otworzyć drogę minimum do okolic 1,2850. Genezę tego ostatniego poziomu pokazałem na drugim z powyższych wykresów.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2980 1,3110
Istotny 1,2850 1,3290

 

USD/JPY

Trend wzrostowy pary USD/JPY był w minionym tygodniu kontynuowany, choć w tzw. międzyczasie pojawiały się wyraźne ruchy korekcyjne. Fakt jest jednak taki, że wyraźnie oddaliliśmy się od kluczowych wsparć usytuowanych na 112,40, a tym samym strona popytowa wydaje się być bezpieczna. Jak widać jednak na drugim z powyższych wykresów zaczęliśmy już testować dolne partie kolejnej strefy oporów rozciągającej się między 113,75 a 115,17. Tym samym jakieś ruchy korekcyjne w najbliższych dniach są jak najbardziej możliwe. Nie wydaje się już jednak, że może nastąpić retest okolic 112,40. Najbliższe wsparcia znajdują się na 113,30, a kolejne na 113,05.

Jeśli spojrzymy na pierwszy z powyższych wykresów można zakładać, że wybicie z ostatnich kilkunastu dni otwiera drogę w kierunku 124-125 oczywiście w średnim horyzoncie czasowym.

 

 USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 113,30 113,75
Istotny 113,05 115,17


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here