Naga MarketsPlotki podawane przez Reuters osłabiają EUR

Agencja prasowa Reutera po godzinie 14:00 naszego czasu powołując się na źródła bezpośrednio związane z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) poinformowała, że w trakcie kwietniowego posiedzenia instytucja nie spodziewa się wdrożenia żadnych zmian w zakresie swojej polityki pieniężnej  – rynki miały omylnie odebrać słowa Mario Draghi’ego z 9 marca. Informacja wywołała silną deprecjację europejskiej waluty.


Do zakończenia luzowania jeszcze bardzo daleka droga

W ostatnich miesiącach oczekiwania inwestorów co do przyszłych działań EBC przechylają się coraz mocniej w kierunku zwijania programu QE oraz podwyżek stóp procentowych na początku 2018 roku. Chociaż bank nie zdradził zbyt wiele podczas ostatniego posiedzenia PolMon, to wycena tychże scenariuszy w ostatnich tygodniach wyraźnie się umocniła, wspierając notowania EUR.

Dzisiaj natomiast nienazwane źródła cytowane przez Reuters twierdzą, że do zakończenia luzowania polityki pieniężnej jeszcze daleko. EBC jest zaniepokojone przede wszystkim rentownością obligacji w strefie euro – ich dalszy wzrost może okazać się problematyczny, szczególnie w państwach takich jak Włochy, Hiszpania i Portugalia, gdzie spłata zadłużenia bardzo mocno odbija się na corocznym budżecie, mogąc powodować spowolnienie dynamiki gospodarczej.

„Chcieliśmy jedynie zakomunikować redukcję bezpośredniego ryzyka, rynki odebrały to jednak jako wyraźny krok w stronę wyjścia z QE” – cytuje swoje źródło Reuters. Rzeczywiście, zaraz po posiedzeniu oczekiwania co do przyszłorocznej podwyżki wyraźnie wzrosły, nawet pomimo usilnych prób ze strony EBC mających na celu ostudzić te projekcje.

Plotki znowu ważniejsze od faktów?

Reakcja EUR na przecieki z Europejskiego Banku Centralnego, których instytucja nie potwierdziła, ponownie utwierdza nas w przekonaniu, że rynki uwielbiają plotki – często stawiając je nad twardymi faktami. W pierwszej reakcji Eurodolar osłabiał się o prawie 50 pipsów, w skali całego dnia tracąc już zdecydowanie więcej. Wsparcie próbuje zapewniać jednak PP S2:

EUR/USD H1

Spore zamieszanie obserwujemy również na EUR/GBP. Para waluta mocno traci w związku z umocnieniem funta po uruchomieniu procedury zbliżającej nas do Brexitu – od szczytów sesyjnych osunęła się już o ponad 100 pipsów. W tym momencie jesteśmy jednak świadkami silniejszej korekty wzrostowej, która od dołu testuje opór pivotalny:

EUR/GBP H1

GBP/USD po wstępnej euforii również oddaje część wzrostów. Sytuacji na funcie po ogłoszeniu uruchomienia Artykułu 50 przyjrzymy się jednak dokładniej w podsumowaniu dnia.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here