Naga Markets


W czwartek najważniejszym wydarzeniem oczekiwanym przez rynek będzie konferencja Europejskiego Banku Centralnego. Po wczorajszej podwyżce stóp procentowych w USA, dzisiaj wzrok świata finansów skupia się na Europie. Jesteśmy u progu decyzji EBC co do dalszej polityki monetarnej.

Analiza fundamentalna

Ostatnie odczyty ze strefy euro mogą cieszyć EBC. Pomijając wyniki przemysłowe, które ostatnio zaliczają trend spadkowy to najważniejszy w obecnym czasie odczyt, czyli inflacja pozytywnie zaskakuje. Pod koniec maja odnotowała rekordowe wskazanie na poziomie 1,9% przy mniejszych oczekiwaniach (1,6%) oraz znacznie gorszym, poprzednim odczycie (1,2%). To wystarczyło, by w ostatnim czasie pojawiło się wielu zwolenników wygaszania QE przez EBC i wiele wskazuje na to, że ostatnie tygodnie umacniania się euro jest tym spowodowane, a więc rynek dyskonuje przyszłe oczekiwania. Inwestorzy spodziewają się niezmienionych stóp procentowych i informacji nt. wygaszania QE. Co do samego luzowania ilościowego zdania są podzielone: niektórzy oczekują redukcji o 10 mld euro, inni o 15 mld euro, jednak wszyscy zgodnie uważają, że na pewno nie zostanie ono wygaszone całkowicie do końca roku, a EBC będzie to robił stopniowo. Jeśli na dzisiejszej konferencji padnie jakiekolwiek stwierdzenie o wygaszaniu QE oraz podnoszeniu stóp procentowych to z pewnością wesprze to scenariusz wzrostowy dla EUR. Natomiast gołębi wydźwięk w tej kwestii może spowodować lawinowe osłabianie się europejskiej waluty. Spoglądając na indeks japońskiego jena, najprawdopodobniej czeka nas kolejna fala wzrostowa.  Wg. sławnego amerykańskiego inwestora, Larrego Williamsa czeka nas jeszcze jedna, sezonowa podbitka na indeksie jena.

Źródło: Ireallytrade.com

Analiza techniczna

Na interwale D1 wskaźnik względnej siły walut nie pozostawia żadnych wątpliwości co do ostatniej siły euro przy jednoczesnej słabości jena.

Porównując oba indeksy widzimy, że euro w ostatnich tygodniach odrabiało straty, podczas gdy jen pozostaje cały czas w okolicach minimów. To może potwierdzać, iż rynek dyskontuje jastrzębi wydźwięk konferencji EBC, podczas gdy indeks jena ma dużo miejsca do potencjalnych wzrostów, a wybicie z kanału górą da dodatkowe potwierdzenie tego scenariusza.

Bieżąca sytuacja na EUR/JPY pokazuje, iż rynek oczekuje na konferencję. Cena oscyluje w 30 pipsowym kanale wokół poziomu 130.00. Przy jastrzębim EBC wybicie szczytów z ostatnich dwóch dni powinno zaprowadzić cenę przynajmniej pod poziom 131.00. W przypadku spadkowego scenariusza wybicie dziennego wsparcia 129.42 (przerywana linia) otworzy drogę do 129.00 i być może 128.50

Pozostaje oczekiwać na decyzję EBC, która rozpocznie się dziś o 14:30. Jakikolwiek, gołębi wydźwięk może odwrócić, widziany od 2 tygodni, wzrostowy trend na euro i tym samym spowodować większe spadki na EUR/JPY.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrzegląd spółek gamingowych – CD Projekt, 11 bit, Playway
Następny artykułEBC nie zmieni stóp do przyszłych wakacji. Koniec QE w grudniu 2018!
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here