Naga Markets


Pierwsze dni maja na rynku surowców rolnych na długo pozostaną w pamięci inwestorów. Uwzględniając kwietniowy poniedziałek, ceny pszenicy i kukurydzy odnotowały bardzo silne wzrosty przebijając lokalne maksima, a w przypadku kukurydzy osiągając nawet poziom z 2016 roku.


Tak wyraźny wzrost cen to pochodna susz które nawiedziły Stany Zjednoczone w kluczowych dla upraw miejscach. Niekorzystne warunki pogodowe przekładają się na jakość zbóż. Powołując się na raport USDA, tylko 33% upraw pszenicy zostało ocenione jako dobre lub bardzo dobre – w porównaniu do 54% rok temu w analogicznym okresie. W stanie który produkuje najwięcej pszenicy – Kansas, zaledwie 14% upraw było w odpowiedniej kondycji. Rozczarowujące wyniki dotarły również z Oklahomy i Nebraski, równie istotnych dla pszenicy stanów. Raport również wsparł kupujących kukurydzę – zaledwie 17% zaplanowanych akrów zostało zasianych – to o 10% mniej niż rok temu. Zapału kupujących nie osłabił nawet słaby odczyt dotyczący wielkości eksportu zbóż z USA. Eksport kukurydzy w minionym tygodniu spadł do 1,47 milinów ton, a to niemal 300 tysięcy mniej w porównaniu do poprzedniego tygodnia. W przypadku pszenicy spadek był jeszcze większy – według raportu eksport wyniósł 376 tysięcy ton versus 643 tysiące w poprzednim odczycie.

Spekulować na cenie zbóż możesz u brokera TMS – wypróbuj już dziś!

W kolejnych dniach popyt na pszenicę był wspierany przez kolejne informacje z Kansas i Oklahomy. Jak twierdzi Mark Hughes, prezydent Oklahoma Genetics, produkcja pszenicy (odmiana Hard Red Winter) osiągnie wartość 58.4 miliona buszli, co stanowi jedynie połowę ‘normalnych’ zbiorów. Cytując dalej, tylko z  2,36 milinów akrów zostaną zebrane plony, mimo, że 4,1 miliona zostało zasianych.

W kontekście cen kukurydzy warto odnotować rekordowy poziom produkcji etanolu (dane EIA). Produkcja biopaliwa w USA wzrosła do 1,032 miliona baryłek dziennie. To najwyższy poziom od 6 kwietnia. Zapasy etanolu również wzrosły do 22,142 baryłek i jest to najwyższy poziom od marca. Co istotne, eksport etanolu z USA wyniósł w 2017 roku 1,4 miliarda galonów, co jest wyrównaniem rekordu ustanowionego w 2011 roku.

Perspektywa techniczna jest obiecująca przede wszystkim dla kupujących. Wyłamanie oporów pozwala przypuszczać, że miniony tydzień to dopiero preludium do kolejnych wzrostów. Aby znaleźć potencjalne miejsca do zatrzymania musimy spojrzeć na wykres tygodniowy. Kolejny szczyt na rynku pszenicy znajduje się dopiero na poziomie 560-576 USD za 100 buszli. W przypadku kukurydzy potencjalny zasięg jest większy, ponieważ odległość do kolejnych szczytów na wykresie tygodniowym wynosi ponad 30 USD (440 USD za 100 buszli).

Wykres dzienny cen kukurydzy

 

 

Wykres tygodniowy cen kukurydzy
Wykres dzienny cen pszenicy


Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here