Naga MarketsEtos nauczycielski upadł wiele lat temu – stwierdza pedagog, Piotr Dmitrowicz. Przekłada się to na wiele przyczyn, od kwestii finansowych poprzez wszelkie inne czynniki związane z całym systemem edukacyjnym – uzasadnia.

Gościem programu Na Tapecie jest nauczyciel Piotr Dmitrowicz – historyk i publicysta. Podczas rozmowy z redaktorką Sarą Al-Zahabi poruszyli kwestie związane z sytuacją w polskim szkolnictwie. Jakie problemy obecnie spotykają nauczycieli i uczniów? Czy zawód nauczyciela nadal jest prestiżowy?

“Etos wśród nauczycieli funkcjonował przed wojną. Miało to związek z tym, że szkolnictwo średnie i wyższe było wówczas elitarne, a więc osoby kształcące się oraz uprawiające zawód nauczyciela tworzyli pewną elitę. Dzisiaj, słowo etos bardziej używane jest w kontekście publicystycznym niż w samym środowisku nauczycieli” – stwierdza Dmitrowicz.

Skoro nauczyciele strajkują to przeciwnicy odwołują się do etosu, wskazując przy tym, że nie powinni tego robić. Niestety, opinie przeciwników strajku na temat nauczycieli nie są najkorzystniejsze. Nie rzadko wśród nich panuje zdanie, że praca nauczyciela za kulisami wygląda bardzo sielankowo. Że jest to spokojnie wypita kawa między zajęciami, kilka godzin przed tablicą, wolne wakacje i ferie oraz wycieczki.

“Wcale tak nie jest” – wtrąca Dmitrowicz. – “Każdy kto ma w rodzinie kogoś, kto pracuje w oświacie dobrze wie jak to naprawdę wygląda”. Jak dodaje zaproszony gość – zlikwidujmy kartę nauczyciela i wprowadźmy normalny, 40-godzinny tydzień pracy (..). Karta nauczyciela mówi miedzy innymi o 18-godzinnym pensum, co jest jedną z pewnego rodzaju blokad. Dlatego należy wprowadzić zwykły, 40-godzinny tydzień pracy. Nauczyciele będą wówczas w szkole wykonywać te rzeczy, które i tak muszą robić w domu. Kolejna kwestia dotyczy tego, że młody nauczyciel uczy się zawodu na żywym organizmie – zauważa Dmitrowicz. – Jest to kolejny problem, który należałoby zmienić. Więcej o tej rozmowie dowiesz się oglądając cały materiał do czego gorąco zachęcamy!

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here