eToro to połączenie firmy inwestycyjnej z social media. Firma licencjonowana zarówno przez CySEC jak i brytyjskie FCA jest największą na świecie platformą social tradingu (handlu społecznościowego) skupiając około 4,5 miliona użytkowników z ponad 170 krajów. Tak imponujący wynik jest efektem między innymi szerokiej oferty eToro opierającej się o kontrakty różnic kursowych na szereg akcji spółek notowanych na największych giełdach, surowców, walut, ETFów, metali szlachetnych, towarów czy kryptowalut. Szczególnie ostatni z wymienionych rynków jest wyraźnie faworyzowany przez eToro, które pod koniec 2017 roku umożliwia aktywny handel aż na siedmiu najpopularniejszych instrumentach rynku kryptowalut.
Misją i celem eToro jest stworzenie globalnej przestrzeni handlowej dzięki której każdy będzie mógł czerpać zyski z inwestycji. W realizacji swoich założeń broker nie zapomina o prostocie i przejrzystości starając się tworzyć usługę, która jest zrozumiała dla wszystkich. Cechą wyróżniającą eToro spośród innych firm inwestycyjnych oferujących handel CFD jest możliwość stworzenia własnej sieci dostawców i odbiorców sygnałów inwestycyjnych. Zyski płynące z handlu społecznościowego nie ograniczają się jedynie do pieniędzy, ale i wiedzy którą klienci eToro mogą czerpać od bardziej doświadczonych inwestorów. Na swojej stronie broker przekonuje, że inwestorzy osiągają lepsze wyniki razem niż gdyby byli osobno.
Firma powstała w 2007 roku dzięki wysiłkom dwóch braci Yoniego oraz Ronana Assia. Pracę obu wspierał również współzałożyciel Davd Ring. Początkowo eToro było jednym z wielu brokerów detalicznego rynku forex lecz już w 2010 roku do oferty wprowadzona została nowa funkcjonalność – Copy Trading. Dzięki wykorzystaniu tej funkcji klient może przejrzeć wyniki oraz historię transakcji innych użytkowników platformy, rozpocząć śledzenie ich działań a także zdecydować się na ich kopiowanie. Od tego momentu rozpoczęła się silna ekspansja eToro, które skupiło się na rozwoju własnego produktu poprzez doskonalenie platformy webowej jak i wprowadzania jej na nowe urządzenia. W kolejnych latach pojawiły się kolejne, unowocześnione wersje platformy wraz z aplikacjami mobilnymi zarówno na Androida jak i iOS. W tym okresie eToro pozyskało około $31,5 mln w czterech ofertach prywatnych. Ostatnia runda finansowania miała miejsce w grudniu 2014 roku, kiedy bracia Assia pozyskali ponad $27 mln od inwestorów z Chin i Rosji.
Dlaczego eToro?
Firma oferuje możliwości, których próżno szukać u innych brokerów. Począwszy od wspomnianego już Copy Trading umożliwiającego zarabianie na pomysłach inwestycyjnych innych traderów. Rozpoczęcie kopiowania innego użytkownika eToro ogranicza się do wyboru dostawcy sygnałów i potwierdzenia woli kopiowania – reszta, począwszy od otworzenia pozycji, poprzez dobór jej parametrów aż po ustalenie poziomu stop loss, take profit bądź momentu zamknięcia dzieje się automatycznie. Działania dostawcy sygnałów w ułamkach sekund kopiowane są na naszym rachunków nawet jeżeli pozostajemy offline.
Źródło: eToro
Copy Trading umożliwia więc całkiem przyjemne zarabianie pasywne – pod warunkiem odpowiedniego doboru dostawcy sygnałów. Umożliwia to sama platforma, która dzięki szeregowi wytycznych jest w stanie dopasować profil tradera, którego zagrania chcemy kopiować do naszych własnych preferencji.
Jeżeli nie chcemy powierzać środków pod zarząd innej osobie możemy skorzystać z możliwości inwestycji w fundusze eToro. Zbudowane na bazie różnej klasy instrumentów, aktualizowane i przebudowywane przez specjalne algorytmy w sposób pozwalający na maksymalizację zysku przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka CopyFunds są jedną z zalet eToro:
Źródło: eToro
Zarówno w przypadku CopyFunds jak i Copy Trading dostępna jest ocena ryzyka inwestycyjnego biorąca pod uwagę maksymalne obsunięcie kapitału w ostatnim okresie, zmienność dziennych stóp zwrotu czy poziom wykorzystania dźwigni finansowej. Oceny w skali 1-10 pozwalają już w pierwszym rzucie oka zorientować się z potencjalnym ryzykiem inwestycji.
Dla osób, które wolą inwestować własną strategią eToro przygotowało program umożliwiający dodatkowy zarobek na inwestycjach. Dołączając do grupy Popularnych Inwestorów zdobędziemy szanse na regularne, comiesięczne wypłaty sięgające nawet 1000 USD. Tak naprawdę jednak górny limit wypłat dla najlepszych traderów eToro nie istnieje – oparty jest bowiem o procent od AUM (Assets Under Management) czyli sumy środków, które zostały powierzone przez innych klientów eToro na śledzenie naszych zagrań. Program Popularny Inwestor niesie ze sobą również kilka dodatkowych aspektów wymienionych w tabeli poniżej:
eToro dba o edukację swoich klientów zatrudniając szereg analityków dzielących się swoimi komentarzami. Przykładem jednego z nich jest Mati Greenspan, którego artykuły można regularnie czytać w zakładce eToro. Broker udostępnia również, tłumaczony na szereg języków blog na którym publikowane są zarówno treści edukacyjne jak i te poruszające aktualnie gorące tematy:
Źródło: eToro
eToro oferuje również ogólnodostępny program affiliacyjny umożliwiając swoim klientom odebranie nawet 200USD za polecenie rachunku swoim znajomym: