Naga Markets

eToro: Nastroje na IV kwartał są bardziej optymistyczne wśród polskich inwestorówJeden na pięciu (20 proc.) polskich inwestorów indywidualnych zmniejsza kwotę inwestycji, aby pomóc w pokryciu kosztów rosnących rachunków domowych, ale nastroje na IV kwartał wydają się bliżej hossy, jak wynika z najnowszego badania „Puls Inwestora Indywidualnego” realizowanego na zlecenie sieci inwestowania społecznościowego eToro.

eToro przedstawia najnowsze badanie „Puls Inwestora Indywidualnego”

Badanie pokazuje, że połowa polskich respondentów zmniejszyła kwotę zainwestowanych pieniędzy w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Odzwierciedla to spadek pewności inwestorów indywidualnych, które zmniejszyło się o 26 punktów z 81 proc. w III kwartale 2021 roku do 55 proc. w III kwartale tego roku.

Podczas gdy jeden na pięciu (20 proc.) polskich inwestorów indywidualnych ogranicza inwestycje, aby opłacić rosnące rachunki domowe, 24 proc. robi to, aby zgromadzić oszczędności awaryjne, a 11 proc. trzyma gotówkę, będąc gotowym do inwestowania, gdy rynki zaczną się odbijać. Blisko 17 proc. Polaków chce nadpłacić swój kredyt hipoteczny przed przejściem na wyższą stopę procentową i wzrostem płatności hipotecznych, a 7 proc. wykorzystuje dodatkową gotówkę na spłatę zaległego zadłużenia.

Pomimo pogarszających się warunków rynkowych, które negatywnie wpływają na pewność inwestycji, odsetek osób zamierzających zmniejszyć kwotę inwestycji w IV kwartale br. spadnie do 40 proc.

Polscy inwestorzy indywidualni zmagają się z mieszanką trudnych warunków rynkowych, rosnącej inflacji i rosnących kosztów życia. Nie dziwi więc, że wielu inwestorów zmienia swoje priorytety. Wśród inwestorów jest wielu posiadaczy kredytów hipotecznych, zarówno złotówkowych jak i walutowych, którzy w ostatnim czasie doświadczyli znacznego wzrostu rat, komentuje Paweł Majtkowski, analityk rynku w eToro.

Największym zmartwieniem polskich inwestorów indywidualnych, drugi kwartał z rzędu pozostaje inflacja (37 proc.), a następnie obawy wokół konfliktu międzynarodowego (15 proc.) oraz stan światowej gospodarki (13 proc.).

Pomimo tych zagrożeń, większość Polaków nadal inwestuje w krajowe akcje (51 proc.). Największą popularnością cieszą się spółki technologiczne (58 proc.) i finansowe (67 proc.). W ciągu ostatnich trzech miesięcy, o 9 proc. wzrosło też zainteresowanie krypotaktywami (48 proc.).

Badanie wykazuje, że większość inwestorów stawia na inwestycje długoterminowe: 37 proc. utrzymuje inwestycje w skali miesięcy, a 49 proc. planuje na lata lub dekady, podczas gdy tylko 2 proc. deklaruje, że inwestuje codziennie. Jednocześnie, 42 proc. Polaków wskazuje zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa finansowego jako swój główny cel inwestowania.

XTB

Długoterminowa perspektywa inwestycyjna na niestabilnych rynkach daje inwestorowi indywidualnemu ogromną przewagę nad tymi, którzy nie mają komfortu i możliwości utrzymania pozycji przez długi czas – spekulanci, inwestorzy instytucjonalni czy fundusze.

Nasze badanie pokazuje również zupełnie inny obraz inwestora indywidualnego, który bardziej docenia długoterminowe gromadzenie kapitału niż spekulowanie, którym kieruje FOMO – strach przed utratą). Większość inwestorów utrzymuje swoje aktywa przez lata i w razie potrzeby dostosowuje swoje portfele do zmieniających się warunków rynkowych, dodaje Majtkowski.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs GBP/USD odbija powyżej 1,10 – BoE nie ratuje jednak funta, przynajmniej na razie
Następny artykułE. Łon: Złoty (PLN) pod presją bessy na Wall Street. Dolar króluje przez Fed
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here