Naga MarketsBitcoin BTCZa nami jedna z najkrwawszych sesji w historii rynku kryptowalut. W skrajnym momencie środowego handlu kapitalizacja tego rynku kurczyła się bowiem o ponad 34 proc. Mimo, że spadki na rynku kryptowalut obserwujemy już od kilku dni, do czego w głównej mierze przyczynił się Elon Musk, który 12 maja br. poinformował, że przez wzgląd na troskę o środowisko, Tesla zaprzestanie przyjmowania płatności w BTC, wczorajszą wyprzedaż zawdzięczamy już doniesieniom z Chin.

Na rynku polała się krew

Chińska Republika Ludowa zakazała bowiem instytucjom finansowym i innym podmiotom tego rodzaju świadczyć usługi związane z kryptowalutami. Jakby tego było mało, trzy organizacje wspierane przez ChRL, w tym National Internet Finance Association of China, China Banking Association oraz the Payment and Clearing Association of China, wydały ostrzeżenie ostrzegające opinię publiczną przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w kryptowaluty. 

Te artykuły również Cię zainteresują
Wśród inwestorów wzbudziło to obawy o możliwym zacieśnieniu regulacji ograniczających handel bitcoinem w Kraju Środka i przełożyło się na silną wyprzedaż w trakcie środowej sesji.

Rynek kryptowalut odrabia straty 

Tendencja ta nie trwałą jednak zbyt długo. Już wczoraj w godzinach popołudniowych pojawiła się niemała reakcja popytowa, w efekcie czego, dziś o poranku za jednego bitcoina zapłacić trzeba było ponownie 41 tysięcy dolarów (po wczorajszym spadku do 30 tysięcy dolarów), a za ethereum niemal 2800 dolarów (po wczorajszym spadku w okolice 2 tysięcy dolarów).

Bitcoin traci na znaczeniu 

Na uwagę zasługuje także fakt, iż dominacja BTC w całym rynku kryptowalut systematycznie spada od początku roku, a udział ETH powoli rośnie. W chwili obecnej, bitcoin odpowiada już jedynie za niespełna 40 proc., a ethereum za ponad 19 proc. kapitalizacji całego rynku wirtualnych aktywów.

ETH wzrośnie bardziej niż BTC

Z przeprowadzonej przez Benzinga ankiety wynika, że zdaniem uczestników tego rynku, ethereum “zmiażdży” bitcoina. Ponad 80 proc. spośród 100 ankietowanych traderów i inwestoróww kryptowalutowych uważa, że kurs ethereum odnotuje w 2021 roku większy wzrost niż notowania bicoina. Wielu z nich uważa nawet, że ETH stanie się największą krypto walutą pod względem rynkowej kapitalizacji.

invest

W ocenie większości ankietowanych, ethereum zakończy rok w przedziale między 6 a 10 tysięcy dolarów. Zaledwie 20,5 proc. wskazało, że kryptowaluta utrzyma się poniżej 4 tysięcy dolarów, z kolei 11,8 proc. uważa, iż cena ETH przekroczy w tym roku barierę 10 tysięcy dolarów.

Pomimo faworyzowania ethereum nad bitcoinem, uczestnicy ankiety nadal są jednak byczo nastawieni do bitcoina. Tylko 12,8 proc. respondentów uważa bowiem, że bitcoin zamknie rok poniżej  poziomu 55 tysięcy dolarów. Zdecydowana większość szacuje, że BTC zakończy rok w strefie miedzy 55 a 100 tysięcy dolarów.

ETH lepsze niż BTC

W chwili pisania tego artykułu bitcoin kosztuje niespełna 40 tysięcy dolarów, co oznacza, że kurs BTC wzrósł od początku roku o nieco ponad 37 proc. Dla porównania, kurs ethereum, które kosztuje obecnie 2660 dolarów wzrósł od początku roku o ponad 260 proc. Okazuje się więc, że pod względem procentowym, stopa zwrotu z inwestycji w ETH jest od początku roku ponad 7-krotnie wyża niż zysk z BTC.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKursy walut. Euro (EUR/USD) i funt (GBP/USD) nie naruszają poziomów wsparcia
Następny artykułDolar, euro i bitcoin, czyli wpływ wyprzedaży kryptowalut na rynek Forex
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here