Naga Markets

Długo oczekiwana zmiana w sieci ETH – EIP-1559 – mogłaby doprowadzić do spalenia prawie 1 miliona ETH. Istniała ponoć szansa, by wprowadzić ją już dwa lata temu.

  • EIP 1559 mogła sprawić, że sieć Ethereum działałby lepiej.
  • Na wprowadzenie reformy nie zgodzili się jednak górnicy.

Spalenie 1 mln ETH

Kontrowersyjna tzw. propozycja ulepszenia Ethereum (EIP) numer 1559 doprowadziłaby do spalenia aż 970 000 etherów (ETH) o łącznej wartości 360 milionów dolarów. Mogła zostać wdrożona już w ostatnich kilkunastu miesiącach. Mało tego, jej twórcy dążą też do obniżenia opłat transakcyjnych poprzez wprowadzenie stałych opłat wraz z mechanizmem spalania tokenów.O sprawie dowiadujemy się dzięki Dune Analytics. Członków społeczności Ethereum dziwi, dlaczego propozycja nie została jeszcze wdrożona.

 

XTB

 

Propozycja po raz pierwszy zasugerowana została w 2018 roku przez Vitalika Buterina i drastycznie zmieniłaby sposób obliczania opłat transakcyjnych. EIP-1559 proponuje, aby wszystkie transakcje miały standardową opłatę zryczałtowaną zwaną „opłatą podstawową”. Opłata ta jest spalana, a zachętą dla górników jest dodanie przez użytkowników „napiwku” do opłaty podstawowej.

Propozycja pozwala w efekcie utrzymać blok o wielkości około 10m gasu. Ostatecznie jest oparta na czterech celach – przewidywalnych opłatach, stałym rozmiarze bloków, zwiększonemu bezpieczeństwu i zapobieganiu “ekonomicznej abstrakcji” (opłaty uiszczane w innych tokenach).

Ponieważ EIP-1559 znacząco wpłynie na sposób zarabiania górników, wywołało to sprzeciw tej społeczności, która ostatnio osiągała rekordowe przychody.

Powróćmy do EIP-1559

W lipcu, w odpowiedzi na stale rosnące opłaty za gas, czyli opłatę sieciową, Vitalik Buterin ponownie wezwał do wprowadzania EIP-1559.

W ciągu miesiąca od opublikowania tweeta Buterina, łączne opłaty transakcyjne za używanie Ethereum przekroczyły prowizje, jakie znamy z rynku bitcoina (BTC). Reforma nadal nie jest wprowadzana. Wszyscy czekają już zaś na zmiany, jakie wprowadzi Ethereum 2.0, które wdraża do sieci algorytm PoS.

To nie pierwszy raz, kiedy EPI podzieliły społeczność Ethereum. W zeszłym miesiącu EIP-2878, które zmniejszyłoby nagrody o 75 proc., również zostało ostro skrytykowane przez społeczność górniczą.

Autor poleca też:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here