Naga MarketsKolejna ważna aktualizacja systemu platformy Ethereum ma nazywać się Istambul. W czwartek 15 sierpnia doszło do spotkania głównych deweloperów odpowiedzialnych za projekt, którzy uzgodnili listę sześciu zmian w kodzie jakie zostaną wprowadzone w ramach najbliższego, ósmego już, hard forka.


Hard fork na Ethereum rozbity na dwa etapy

Hard fork o nazwie Istambul ma zostać wdrożony w dwóch etapach, przy czym w ramach pierwszego z nich wprowadzonych zostanie sześć zmian w kodzie zwanych propozycjami ulepszeń Ethereum (Ethereum Improvement Proposals). Według zapowiedzi zostaną one uruchomione na głównym blockchainie w październiku bieżącego roku.

Pierwsza część ma za zadanie zwiększyć wydajność sieci, w tym jej współdziałanie z Zcash – kryptowalutą nastawioną na anonimowość transakcji, a także zabezpieczyć sieć przed tzw. atakami replay (niebezpieczeństwo realizacji transakcji na dwóch sieciach – Ethereum i Ethereum Classic, które same w sobie powstały w wyniku hard forka).

Zobacz również: Hard fork Ethereum Classic w 2. poł. września

Drugi etap i nowy algorytm wydobywania

Drugi etap ma zostać zrealizowany w pierwszym kwartale przyszłego roku i obejmuje on kolejne EIP, które wymagają jeszcze kolejnych testów i ustaleń w ramach zespołu deweloperskiego. Wśród nich znajduje się zmiana algorytmu wydobywania zwana ProgPoW (Progressive Proof of Work), który ma umożliwić szerszy udział w sieci i jej większą decentralizację poprzez ograniczenie dominacji dużych karteli górniczych stosujących specjalistyczne urządzenia typu ASIC na rzecz indywidualnych górników stosujących karty graficzne GPU.

W kwestii decyzji o rozbiciu hard forka Istambul na dwa etapu wypowiedział się oficjalnie jeden z deweloperów, Péter Szilágyi”

„Podzieliliśmy Istambul na dwie części. Pierwszą z nich jesteśmy w stanie wdrożyć w ciągu kilku tygodni. Druga zawiera dwie naprawdę duże EIP, które dobrze byłoby mieć [już teraz], ale wymagają one prac, których nie da się wykonać w ciągu dwóch czy trzech tygodni.”

Wersja testowa Istambul w ramach testnetu o nazwie Ropsten miała zostać uruchomiona 14 sierpnia, jednak została opóźniona o dwa tygodnie z powodu dopracowywania ostatecznej listy EIP do pierwszej części Istambul. O dużym znaczeniu pomyślnego przejścia przez etap testów wspominał Hudson Jameson, dyrektor ds. społeczności w Fundacji Ethereum

„Głównymi kwestiami, jeśli chodzi o przeprowadzanie hard forka w sieci głównej są bezpieczeństwo oraz i stabilność, zatem uruchomienie testnetu jest istotnym krokiem mającym zapewnić bezproblemowe działanie sieci głównej.”

Jak pokazuje historia poprzednich hard forków w sieci Ethereum, opóźnienia w ich wdrażaniu stały się stałym elementem procesu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here