Naga MarketsEthereum świętuje właśnie szóste urodziny. Sieć ETH czeka ważna zmiana30 lipca 2015 r. została wydana pierwsza iteracja Ethereum (ETH), znana wówczas pod nazwą „Frontier”. W ciągu sześciu lat od powstania sieci, przetrwała ona katastrofalny w skutkach atak hakerów, przeszła kontrowersyjny hard fork i osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 278 miliardów dolarów, ustępując jedynie bitcoinowi (BTC). Powszechne wykorzystanie sieci Ethereum i ogromna liczba produktów kryptowalutowych opartych o ETH sprawia, że coraz więcej osób zakłada jednak, że wkrótce nawet BTC będzie musiał oddać palmę pierwszeństwa swojemu młodszemu konkurentowi.

Ethereum obchodzi szóste urodziny i szykuje się do ważnej rewolucji

Szósta rocznica będzie też prawdopodobnie ostatnią dla Ethereum 1.0. Na początku 2022 roku zostanie zastąpione przez Ethereum 2.0 – szybszy, bardziej pojemny i energooszczędny model. Modernizacja staje się coraz bardziej konieczna, ponieważ sieć powoli zostaje zjadana przez swój własny sukces.Latem ubiegłego roku, po latach spędzonych w cieniu, zdecentralizowane finanse przeżyty prawdziwy rozkwit (DeFi, skrót od decentralized finance). Pozwalają ludziom pożyczać i handlować kryptowalutami bez oddawania ich pod opiekę strony trzeciej. Ponad 60 miliardów dolarów w aktywach jest obecnie związanych z protokołami DeFi opartymi na Ethereum: liczba ta w tym samym okresie ubiegłego roku wynosiła natomiast mniej niż 4 miliardy dolarów.

To jednak stworzyło problemy dla sieci, której podstawowa konstrukcja pozwala obsługiwać około 15 transakcji na sekundę. Ciągłe wykorzystywanie inteligentnych kontraktów na blockchainie Ethereum dla innych protokołów – choć mile widziane – spowolniło sieć i spowodowało wzrost opłat transakcyjnych. Te w pewnym momencie 2021 roku przekraczały nawet 300 dolarów całkowicie ograniczając użyteczność sieci w codziennych płatnościach.

To nie powstrzymało jednak kolejnego modnego protokołu, a mianowicie niezamiennych tokenów NFT, przed zadomowieniem się na Ethereum. A to dlatego, że tokeny tego typu (oparte na blockchainie akty własności) narodziły się w ramach tej sieci. W tym roku rynek rozpędził na dobre, ponad trzy lata po tym, jak CryptoKitties (wczesna forma NFT zanim ten akronim stał się powszechny) wywołała paraliż sieci. Według DappRadar, w pierwszej połowie 2021 r. wartość sprzedaży NFT wyniosła 2,5 miliarda dolarów, z czego większość trafiła na rynek Ethereum.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

DAO znowu wracają do łask. Niemal unicestwiły sieć w 2016 r.

Zdecentralizowane organizacje autonomiczne, czyli DAO, również przeżywają odrodzenie. Pozwalają one ludziom uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących protokołu, biznesu i aktywności danego projektu za pomocą tokenów.

invest

Jak na ironię, to właśnie DAO z 2016 roku, znane po prostu jako The DAO, prawie podkopało ambicje Ethereum, kiedy zebrało 12,7 milionów etherów (wtedy wartych 150 milionów dolarów, a teraz wartych 30,4 miliarda dolarów), a następnie padło ofiarą ataku hakerskiego. Twórcy sieci zdecydowali się oddać ukradzione ETH ich posiadaczom co doprowadziło do podziału sieci: deweloperzy przeciwni temu rozwiązaniu pozostali przy Ethereum Classic (ETC), natomiast pozostali kontynuowali prace nad ETH.

Ethereum po hard forku utrzymało lwią część użytkowników i mocno zwiększyło swoją wycenę od tego czasu. Obecnie wartość jednego ETH to około 2400 dol., czterokrotnie więcej niż jeszcze 12 miesięcy temu.

Kiedy w końcu pojawi się sieć proof-of-stake Ethereum 2.0, będzie ona bazować na historii Ethereum, nie wymazując jej, ale zachowując w pamięci sieci blockchain. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć solenizantowi kolejnych udanych lat rozwoju.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: waluty online | kurs forinta sprzedaż | mercator akcje kupno | biomed gpw | kurs liry tureckiej kantor | orange gpw | euro kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here