Naga Markets

Ethereum świeci pustkami? Opłaty za gaz i spalanie ETH szorują po dnieChociaż cena Ethereum (ETH) odbijała w lipcu o niemal 60% w ramach szerszego rajdu ulgi na rynku kryptowalut, to aktywność sieci ETH sugeruje, że jesteśmy daleko od jej najlepszych okresów. Ogólny trend liczby transakcji pozostaje spadkowy, maleje również opłata za gaz, a wraz z nią ilość spalanych każdego dnia ETH. Czy może to mieć negatywne przełożenie na cenę samego tokena?

  • Firma analityczna Glassnode zaleca, aby obserwować obecnie jak zmieniać będzie się liczba transakcji ETH. Dalszy wzrost może oznaczać bowiem byczy odwrót
  • Patrząc jednak na wartości opłat za gaz, które są odzwierciedleniem „zatłoczenia” sieci, widać ciągły trend spadkowy
  • Potwierdza to również mała wartość spalanych monet: obecnie jedynie 11% nowej emisji jest spalane
  • Inwestuj w kryptowaluty w formie CFD razem z brokerem Plus500. Już teraz załóż rachunek!

Krótki wybuch aktywności w sieci Ethereum. Ogólny trend jednak nadal spadkowy

Sieć Ethereum doświadczyła wielu tych samych trendów co Bitcoin (BTC) w ciągu ostatnich 12 miesięcy, obserwując stopniowe pogorszenie zagregowanej aktywności użytkowników. Pomimo silnej akcji cenowej w ciągu ostatnich kilku tygodni, „tłoczność” sieci Ethereum jest w rzeczywistości najniższa od jakiegoś czasu, co przejawia się w najniższych od wielu lat cenach gazu, czyli opłat ponoszonych za potwierdzenie każdej transakcji.Popyt na transakcje Ethereum jest w stopniowym spadku od wyprzedaży z maja 2021 r., widząc tylko krótki wybuch aktywności w ostatnich tygodniach. Jeśli ten trend może być kontynuowany, to z całą pewnością warto go pilmnej śledzić i trzymać rękę na pulsie.

Zdaniem Glassnode ważnym momentem będzie ten, gdy 14-dniowa średnia dla ilości transakcji przebije się powyżej poziomu 1,25 mln. Sygnalizowałoby to wzrost aktywności on-chain, sugerując potencjalną siłę rynku i odbudowę popytu.

Ethereum świeci pustkami? Opłaty za gaz i spalanie ETH szorują po dnie
Liczba transakcji w sieci Ethereum znajduje się od ponad roku w trendzie spadkowym, jednak ostatnio widzieliśmy chwilowy skok aktywności. Źródło: Glassnode

W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA KRYPTOWALUTY

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Cena za gaz w sieci Ethereum cały czas spada

Etheruem ma tendencję do posiadania większej puli transakcji w mempoolu w porównaniu do Bitcoina i konsekwentnie wypełnia ponad 99% przestrzeni blokowej. W rezultacie, wysokość opłat za gaz  jest często lepszą metodą śledzenia prawdziwego zatłoczenia sieci.

Pokazuje to jak bardzo użytkownikom „spieszy się” oraz jak bardzo zależny na zatwierdzenia transakcji. Mierzone to jest wysokością opłat, które są w stanie ponieść.

XTB

Poniższy wykres pokazuje:

  • Średni limit gazu (zielony), jaki górnicy mogą zmieścić w bloku (obecnie 15 mln, ale może się rozszerzyć do 30 mln w ramach EIP-1559).
  • Średnie zużycie gazu na blok (czerwony), czyli rzeczywisty profil zużycia w stosunku do limitu gazu.
  • Mediana opłaty za gaz wyrażana w gwei (niebieski), która może zwiększać się w okresach zapotrzebowania i zmniejszać w okresach spokojnych o niskim natężeniu ruchu.
Ethereum świeci pustkami? Opłaty za gaz i spalanie ETH szorują po dnie
Średnia ilość gazu używana na blok. Źródło: Glassnode

Opłaty transakcyjne na rynku Ethereum najniższe od maja 2020 r.

Ceny za gaz w sieci Ethereum spadły ostatnio do zaledwie 17,5 Gwei, jak wynika z 7-dniowej mediany. Jest to najniższa gazu od maja 2020 roku, czyli przed tzw. „DeFi Summer” i przed zainicjowaniem rynku byka.

Sygnalizuje to, że pomimo ostatniej pozytywnej akcji cenowej, nie nastąpił napływ nowego narybku użytkowników, a ogólnie rzecz biorąc, Ethereum znajduje się na wieloletnim dołku względnej aktywności.

Mediana ceny gazu (7 SMA) przebijająca się powyżej 30 Gwei sygnalizowałaby wzrost aktywności on-chain, sugerując potencjalną siłę rynku i odbudowę popytu, twierdzi Glassnode.

Ethereum świeci pustkami? Opłaty za gaz i spalanie ETH szorują po dnie
Mediana opłat za gaz w ujęciu siedmiodniowej średniej. Źródło: Glasdnode

W rezultacie, wskaźnik spalania ETH przez EIP-1559 jest teraz na najniższym poziomie. Całkowita ilość spalonych ETH wynosi obecnie zaledwie 11% całkowitej emisji. W przeszłości Ethereum tylko trzykrotnie przekroczyło terytorium deflacyjne przy obecnym harmonogramie emisji. Oznacza to, że stosunkowo duża ilość ETH trafia do obiegu w porównaniu do okresu od wprowadzenia w życie EIP-1559, czyli między innymi mechanizmu spalania.

Ethereum świeci pustkami? Opłaty za gaz i spalanie ETH szorują po dnie
Obecnie sieć ETH spala tylko 11% emitowanych monet. Źródło: Glassnode
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: theppro sklep | mbank gpw | polenergia kurs | kurs ten square games | usd pln prognoza | co to znaczy blik | cdprojekt akcje prognozy |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGiełdy pozostaną mocno zmienne przez kolejne kilka m-cy, twierdzi UBS
Następny artykułNastroje na dolarze najgorsze od 10 lat! Kurs USD czekają silne spadki?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here