Naga MarketsŚrednie dzienne wartości transakcji na platformie Ethereum są teraz równe wartościom transakcji w sieci bitcoina (BTC).

  • Wartość transakcji w sieci ETH rośnie i dorównuje tej z łańcucha BTC.
  • Ethereum przewyższa już też Bitcoina pod kątem liczby programistów i skalowalności.
  • Ethereum ma więc potencjał do “przeskoczenia” BTC pod kątem kapitalizacji.

Ethereum ściga Bitcoina

Według Messari, firmy analitycznej z rynki blockchain, codzienny transfer środków (w tym rozumieniu to całkowita wartość aktywów przeniesionych na blockchaina w ciągu jednego dnia), jaki zachodzi w sieci Ethereum, jest na podobnym poziomie co w łańcuchu bitcoina. Proces ten zaczął się 12 kwietnia. Mowa o około 1,5 mld dolarów. Wartość transferowana wewnątrz Ethereum obejmuje transfer Etheru (ETH), a także popularnych stablecoinów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto zauważyć, że w sieci bitcoina rekordowy poziom obrotu wyniósł ponad 3 miliardów USD dziennie, ale miał miejsce w lipcu 2019 r. Od tego czasu spadł. Sieć odnotowała jednak ponowny wzrost wartości codziennego transferu, co widać od stycznia. Do rekordu z 2019 r. jest jednak daleko.

Warto zauważyć, że sieć Ethereum jest też atrakcyjniejsza dla inwestorów pod kątem skalowalności, która to jest piętą achillesową bitcoina. W przypadku Ethereum osiągnęła ona rekord na poziomie 15 TPS (transakcji na sekundę) w 2018 r. Obecnie przetwarza około 9 transakcji na sekundę.

Programiści przechodzą do Ethereum

Chociaż obie sieci mogą pochwalić się znaczą liczbą programistów, Ethereum wygrywa i na tym polu. Średnio aż 216 programistów miesięcznie pracuje w środowisku blockchaina Ethereum. W tym samym czasie nad Bitcoinem pracuje średnio nieco ponad 50 programistów.

Na razie jednak to BTC może pochwalić się wyższa kapitalizacją rynkową i nieporównywalnie wyższą ceną. Tyle że i to może kiedyś ulec zmianie. Część ekspertów zauważa, że rzadko w historii – jeśli w ogóle – jakiś pionierski projekt (jak BTC) pozostał liderem rynku. Możliwe więc, że to ETH stanie się za parę lat kryptowalutą numer jeden.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here