Naga MarketsCreative Commons License Author: BTC Keychain

Na fali popularności kryptowalut w ostatnich miesiącach zyskuje nie tylko sam Bitcoin – będący największą oraz najlepiej rozpoznawalną z cyfrowych monet – ale również szereg tak zwanych „altcoinów” (alternatywnych kryptowalut). Wśród nich największy wzrost zainteresowania obserwuje Ethereum (ETH), którego drastyczne skoki cenowe spowodowały, że coraz poważniej patrzą na niego nie tylko inwestorzy, ale również brokerzy detaliczni i giełdy umożliwiające wymianę kryptowalutową.


Pary kryptowalutowe stają się standardem wśród brokerów FX/CFD?

Już na początku marca bieżącego roku notowania Ethereum pojawiły się na platformie do social tradingu jaką jest eToro (kurs wymiany ETH/USD). Dzięki temu eToro był jednym z pierwszych dostawców usług handlowych FX/CFD, który w 2017 postanowił wykorzystać rosnącą popularność oraz wolumeny ETH. Bardzo szybko do trendu zaczęły dołączać jednak inne przedsiębiorstwa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sprawdź również: Kryptowaluty na weekend – Bitcoin wart $4400 do końca 2017 roku

W maju swoją ofertę właśnie o Ethereum, Dash oraz Ripple uzupełnił dom maklerski AvaTrade, który już wcześniej oferował klientom kontrakty różnic kursowych (CFD) na Bitcoina oraz Litecoina (wprowadzone w 2013 roku) zarówno na platformie MT4 oraz poprzez własne oprogramowanie tradingowe. Razem z AvaTrade decyzję o zaoferowaniu klientom cyfrowych monet podjął dostawca platformy social tradingowej Ayondo.

Podwórko kryptowalut postanowił dokładniej zbadać również polski dom maklerski – X-Trade Brokers (XTB). W efekcie w połowie czerwca informowaliśmy, że postanowił dodać do bazy dotychczasowych CFD również kryptowaluty – obecnie pochodzący z Warszawy międzynarodowy broker notowany na GPW oferuje handel na BTC/USD, ETH/USD, XRP/USD, LTC/USD oraz DSH/USD.

Rozwój rynku instrumentów pochodnych na kryptowaluty wspierają nie tylko sami brokerzy detaliczni, ale również dostawcy technologii tradingowych. Przedsiębiorstwo Match-Trade już w maju zaoferowało domom maklerskim dostęp do notowań, feedów oraz egzekucji transakcji kryptowalutowych. Zbiorcze dane pochodzące z najpopularniejszych giełd bazują na realnych wolumenach liczonych w miliardach dolarów każdego dnia.

Bitcoin, Ethereum i Litecoin deklasują obecnie wartość obrotu na pozostałych kryptowalutach. Źródło: Coinmarketcap.com

ETH uzupełnia ofertę giełd kryptowalutowych

Oprócz szerszej dostępności Ethereum w ofercie brokerów detalicznych FX/CFD, ETH zaczął cieszyć się większą popularnością również wśród samych giełd umożliwiających wymianę wirtualnej waluty. Na przestrzeni ostatnich miesięcy decyzję taką podjęły między innymi giełdy Lykke, OKCoin oraz Huobi.

Umożliwienie klientom sprzedaży i kupna ETH w przypadku wszystkich trzech argumentowane było w bardzo zbliżony sposób – rosnącymi wolumenami oraz ceną, które mogą zagwarantować wyższą stabilność rynku i zmniejszyć nienaturalne i bardzo drastyczne zachwiania. Co prawda Ethereum notował historyczny flash crash, podczas którego wycena waluty spadła praktycznie do zera, jednak aktywo wyszło z chwilowego załamania obronną ręką.

Chcąc konkurować z ofertą brokerów detalicznych, również tradycyjnie giełdy zaczęły oferować swoim klientom handel na lewarowanych instrumentach kryptowalutowych. Jeszcze wiosną decyzję taką podjął Coinbase, operator giełdy GDAX, chcąc tym samym przyciągnąć nowych klientów instytucjonalnych oraz zapewnić wyraźniejsze i stabilniejsze zastrzyki płynności.

Na naszym rodzimym podwórku Ethereum został zaimplementowany już dosyć wcześnie. Handel na ETH w przypadku giełdy Bitbay został udostępniony już w kwietniu 2016 roku. Wtedy wycena jednej z najpopularniejszych kryptowalut plasowała się na całkowicie innych poziomach – wynosząc poniżej 10 dolarów (w porównaniu z teraźniejszymi cenami widać ogromną różnicę).

Wycena ETH/USD z 30 ostatnich dni na giełdzie BitBay

O rosnącej popularności Ethereum niezaprzeczalnie świadczą poniższe wykresy. Pierwszy obrazuje rynkową kapitalizację kryptowalut, gdzie ETH plasuje się na drugim miejscu z wynikiem ponad 26 miliardów. Kolejna grafika to natomiast ilość transakcji zrealizowanych w przeciągu ostatnich 24 godzin i w tym przypadku to właśnie Ethereum jest na prowadzeniu przed Bitcoinem (307 tysięcy wobec 251 tysięcy).

Kapitalizacja rynku kryptowalut oraz ilość transakcji w przeciągu ostatnich 24 godzin. Źródło: bitinfocharts.com

Inwestuj w Ethereum oraz inne waluty dzięki ofercie BitBay – największej polskiej giełdy kryptowalutowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here