Naga MarketsTransakcje w sieci Ethereum są mniej prywatne niż te, które są zawierane w blockchainie bitcoina. Sprawę zbadał zespół ekspertów z Węgier.

  • Węgierscy eksperci zbadali sieć Ethereum. 
  • Ich zdaniem sieć Ethereum jest o wiele mniej bardziej anonimowa niż bitcoina.

Ethereum mniej anonimowe

Artykuł opublikowany 29 maja przez Ferenca Béresa i zespół węgierskich naukowców przeanalizowali łańcuch bloków Ethereum, aby dowiedzieć się, jak łatwo można anonimizować transakcje, jakie w nim zachodzą.

Te artykuły również Cię zainteresują
Badania koncentrowały się na kilku funkcjach specyficznych dla Ethereum, które ogólnie ułatwiają śledzenie przepływu środków w ramach sieci.

Naukowcy zauważyli, że model Ethereum, w przeciwieństwie do bitcoinowego modelu Unspent Transaction Output (UTXO), już czyni go mniej prywatnym ze względu na “praktykę ponownego wykorzystywania portfela”.

Model oparty na koncie usprawnia ponowne użycie adresu na poziomie protokołu. Takie zachowanie praktycznie sprawia, że ​​kryptowaluty oparte na nim są gorsze od walut opartych na UTXO z punktu widzenia prywatności. – mówią eksperci.

Jak badano blockchaina Ethereum?

Sprawę zbadano za pomocą miksera Tornado Cash, który pozwala użytkownikom „wyczyścić” swoje fundusze, wysyłając je na nowy adres.

Jednak naukowcy odkryli, że 7,5 proc. z nich wycofało swoje pieniądze na dokładnie to samo konto, na którym dokonano wpłaty, co sprawiło, że ich wysiłki związane z miksowaniem były całkowicie bezcelowe.

Użycie niestandardowych wartości gasu w wielu transakcjach i bezpośrednie przelewy między portfelami depozytów i wypłat również ułatwiają identyfikację użytkowników kryptowalut i tokenów. Ogólnie rzecz biorąc, nawet 17 proc. transakcji można “odkryć” za pomocą tych prostych technik.

Ponadto większość tych powiązanych użytkowników nie utrzymuje środków w smart kontrakcie dłużej niż kilka dni, co można wykorzystać w celu zmniejszenia ogólnej anonimowości.

Anonimowość pozostaje jedną z kluczowych kwestii na rynku kryptowalut. Dotyczy to jednak bardziej konserwatywnych użytkowników.

Autor poleca też: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here