Naga MarketsEthereum: kompletny przewodnik po handlu ETHPrzed wejściem w temat inwestycji w Ethereum (ETH), dyskusji na temat różnych instrumentów finansowych i strategii porozmawiajmy o tym, co czyni Ehtereum wartym zainteresowania. Co najważniejsze, jest to druga co do wielkości kryptowaluta po Bitcoinie (BTC).

  • Ethereum to sieć kryptowalutowa bazująca na własnym blockchainie wykorzystująca inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje, na których opiera się spora część ekosystemu kryptowalutowego
  • Kryptowalutą sieci jest Ether, w skrócie ETH, drugi pod względem kapitalizacji rynkowej zaraz po Bitcoinie
  • Capital.com przygotował przewodnik po kryptowalucie Ether oraz sieci Ethereum

Ethereum: Dlaczego warto zwrócić uwagę na ETH?

Może nawet słyszałeś o smart kontraktach lub trafiłeś na jakiś tweet o tym jak handlować ETH – w końcu wzmianki w mediach społecznościowych o ETH przez ostatnie kilka miesięcy były coraz częstsze, wraz ze wzrostem cen.

Aby docenić pełny potencjał Ethereum musimy zrozumieć koncepcję łańcucha blokowego – jedną z kluczowych innowacji, które umożliwiły stworzenie Bitcoina w 2009 roku. Pozwala on stronom niepowiązanym ze sobą, nie znającym się i niekoniecznie obdarzonych wzajemnym zaufaniem na interakcję ze sobą, publiczne przechowywanie informacji i transakcjach. Co więcej, Blockchain ułatwia kluczową cechę kryptowalut – decentralizację.

W przeciwieństwie do Bitcoina, Ethereum nie używa łańcucha blokowego tylko do ułatwienia transferu wartości. Zamiast tego, poprzez swój język kodowania i natywny token, pozwala programistom budować zdecentralizowane aplikacje (dApps) na bazie sieci Ethereum. Ekosystem nie różni się od App Store, ale nie posiada centralnego punktu zarządzania. Każdy może budować na bazie Ethereum, nie istnieje proces zatwierdzania aplikacji, sama sieć nie gromadzi części dochodów programistów, a aplikacje są dostępne dla każdego, kto ma połączenie internetowe.

Kolejną ciekawą cechą sieci Ethereum jest funkcjonalność smart kontraktów. Smart kontrakty są regulowane kodem i realizowane po spełnieniu podstawowych warunków. Eliminują one konieczność angażowania osób trzecich lub pośredników w szerokim zakresie transakcji. Możemy sobie wyobrazić całą gamę umów prawnych i finansowych, które mogą być zautomatyzowane przy użyciu logiki Ethereum “If This Then That”. Dlatego też, możliwości rynkowe dla Ethereum są ogromne.

Capital.com
Capital.com: handluj złotem z niskim spreadem (0.20$) i bez prowizji! SPRAWDŹ NAS

ETH: Co wpływa na cenę kryptowaluty?

Wspaniale, teraz masz pełen obraz sytuacji. Ale co napędza ceny tego instrumentu?

Istnieją cztery różne segmenty użytkowników ekosystemu Ethereum, a każdy z nich wpływa na cenę. Wyróżniamy odpowiednio spekulantów, inwestorów, deweloperów i użytkowników różnych dAppów zbudowanych na Ethereum. Spekulanci są często odpowiedzialni za zmienność cen w ETH, ponieważ często otwierają zawierają transakcje, zwykle wykorzystując dźwignię finansową. Inwestorzy są długoletnimi wyznawcami technologii, którzy posiadają ETH w dłuższej perspektywie czasowej. Mają oni tendencję do stabilizowania cen, często zwiększając swoją ekspozycję podczas wyprzedaży. Na przykład podczas ostatniej sprzedaży we wrześniu, łączne udziały 100 największych adresów Ethereum wzrosły o 886,560 ETH według badań przeprowadzonych przez Cointelegraph Consulting.

Deweloperzy i użytkownicy dApp muszą posiadać ETH, aby opłacić koszt gas, czyli żeby wejść w interakcję z łańcuchem blokowym Ethereum. Gas jest używany do płacenia za moc obliczeniową. Każda wysyłana transakcja lub zawarcie smart kontraktu przez dewelopera wymaga przeprowadzenia obliczeń. Wraz ze wzrostem liczby dAppów i ich użytkowników rośnie również zapotrzebowanie na ETH.

Przyjrzyjmy się bardziej dogłębnie ekosystemowi Ethereum i działalności w łańcuchu. Według State of Dapps, stworzono obecnie ponad 2900 dAppów, czyli zdecentralizowanych aplikacji. W drugim kwartale 2020 r. liczba aktywnych użytkowników Ethereum dApps wzrosła prawie dwukrotnie, osiągając rekordowy w historii poziom 1,2 miliona dApps.

W ostatnim czasie większa część wzrostu liczby użytkowników i wolumenu transakcji w Ethereum jest napędzana przez aplikacje zdecentralizowanych finansów (DeFi). Według raportu Dapp.com z drugiego kwartału 97,5% całkowitego wolumenu dApp w Ethereum w czerwcu pochodziło z projektów DeFi, w tym zdecentralizowanej wymiany (DEX) i protokołów pożyczkowych.

Szybki wzrost liczby aplikacji DeFi był ogromny w stosunku do ceny ETH. Przyniósł on jednak również wysokie ceny gas i liczne zatory w sieci. Większość transakcji DeFi wymaga skomplikowanych obliczeń, w przeciwieństwie do prostych transakcji wysyłkowych, co prowadzi do znacznie większego zużycia gas, które pozostaje bardzo wysokie. W ciągu ostatnich 30 dni, zdecentralizowana giełda Uniswap odnotowała najwyższe zużycie gas w sieci Ethereum.

Niezależnie od aktywności w łańcuchu, adopcja komercyjna zawsze miała duże znaczenie dla zachowania cen ETH. Dlatego też, wzrost Grayscale Ethereum Trust był uspokajający dla rynku.

W innej wiadomości Giełda Papierów Wartościowych w Wiedniu wprowadziła na giełdę instrumenty ETPs w BTC i ETH. Produkty te są dostępne dla inwestorów detalicznych i instytucjonalnych w całej Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Podobnie, Giełda Papierów Wartościowych w Singapurze ogłosiła, że we współpracy z CryptoCompare uruchomi indeksy Ethereum i Bitcoin. Badania przeprowadzone przez CryptoCompare pokazują, że wartość aktywów śledzących cyfrowe indeksy walutowe wzrosła z 220 mln dolarów w 2017 roku do ponad 4,5 mld dolarów w czerwcu 2020 roku.

Zmiany te wskazują na rosnące zainteresowanie instytucji kryptowalutami.

Jak inwestować w Etereum: wszystko, co musisz wiedzieć

Istnieje kilka sposobów na handel etherem, od niezwykle prostych do dość skomplikowanych.

Po pierwsze, inwestorzy mogą kupić ETH na takich giełdach jak Binance czy Coinbase. Jednakże, aby to zrobić, potrzebują krypto-portfela i istnieje zwiększone ryzyko związane z atakami cybernetycznymi i kradzieżami online.

Prostszą opcją handlu ETH są kontrakty na różnice kursowe lub kontrakty CFD. Są to instrumenty finansowe, które pozwalają traderom na spekulowanie ceną ETH, bez posiadania rzeczywistej kryptowaluty. W ten sposób masz większą elastyczność, ponieważ nie jesteś związany z aktywem, a tylko i wyłącznie kupiłeś lub sprzedałeś kontrakt pochodny.

Handel kontraktami CFD daje możliwość czerpania zysków zarówno z pozytywnych jak i negatywnych wahań: można albo zająć długą pozycję, spekulując, że cena ETH wzrośnie, albo krótką pozycję, spekulując, że cena spadnie.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZłoto osiągnie poziom 2100 dolarów za uncję, a następnie mocniej spadnie
Następny artykułSrebro w perspektywie kolejnych 10 lat. Prognoza cen cennego kruszcu
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here