Naga MarketsWersja testowa hard forka Ethereum pod nazwą Istanbul w ramach testnetu Ropsten, zgodnie z zapowiedziami pracujących nad nim deweloperów, została uruchomiona 30 września, czyli dwa dni przed zapowiadanym wcześniej terminem 2 października. Jednak nie obyło się tutaj bez niespodzianek – po aktywacji Ropstena doszło bowiem do nieplanowanego forka, wskutek czego obecnie działają dwa oddzielne łańcuchy.


Brak komunikacji między górnikami przyczyną forka

Informacji na temat tego, dlaczego doszło to podziału udzielił kierownik ds. wspólnoty w Fundacji Ethereum Hudson Jameson w ramach tweeta. Okazuje się, że część górników wydobywa starą wersję Ropstena, zaś druga część jego nową, zaktualizowaną wersję. Jednak jednocześnie uspokaja, iż po to są testnety, by rozwiązywać tego typu sytuacje.

W przypadku blockchainów opartych na algorytmie proof-of-work, do których zalicza się także Ethereum, górnicy samodzielnie dokonują aktualizacji oprogramowania, by móc wydobywać bloki w ramach nowego łańcucha. Według Jamesona, większość górników działających w ramach testnetu Ropsten nie dokonała takiej aktualizacji, przez co doszło do podziału łańcucha. Zatem powstały forkł nie jest wynikiem celowych działań zmierzających do powstania nowej kryptowaluty, lecz braku komunikacji pomiędzy górnikami.

Nie wiadomo, czy zaistniała sytuacja będzie miała wpływ na aktywację hard forka Istambul w ramach sieci głównej Ethereum, która jest zapowiadana na listopad, po zakończeniu Devcon – konferencji deweloperów pracujących nad Ethereum.

Warto przypomnieć, iż w zeszłym roku miała miejsce podobna sytuacji przy okazji hard forka o nazwie Constantinople – wówczas również doszło do podziału blockchaina Ropsten, który trwał jednak tylko kilka godzin.


 Wpłaty i wypłaty w PLN? Ponad 40 kryptowalut dostępnych do handlu? To możliwe dzięki ofercie giełdy CoinDeal. Sprawdź!.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here