Coraz częściej w kontekście etheru (ETH), kryptowaluty Ethereum, pojawia się temat prawa Metcalfa. Sugeruje ono, że za 1 ETH możemy wkrótce płacić aż 20 000 USD.
- Prawo Metcalfa dot. działania sieci sugeruje, że za 1 ETH zapłacimy 20 000 USD.
- Sprawie przyjrzał się D. H. Taylor w swoim artykule.
Prawo Metcalfa
Prawo Metcalfa dotyczy ekonomii sieci i mówi, że użyteczność sieci telekomunikacyjnej lub innego systemu teleinformatycznego rośnie proporcjonalnie do kwadratu liczby urządzeń (użytkowników) do niej podłączonych.
Te artykuły również Cię zainteresują
Oto przykład: jeśli masz dwa telefony, możesz mieć jedno połączenie, ale jeśli masz pięć telefonów, możesz mieć 10 połączeń. 12 telefonów może wykonać 66 połączeń itd.
Dowodem na to, że prawo działa, była analiza korzystania z Internetu i łączności w Europie. Następnie naukowcy zastosowali te same zasady do analizowania tempa wzrostu Facebooka. Też zadziałało!
Teraz zaś zaczęto w ten sposób patrzeć na bitcoina. Jak się okazuje, aż 70 proc. wartości sieci kryptowaluty można wyjaśnić matematycznie, patrząc na rozmiar blockchaina i liczbę osób podłączonych do siego.
![]() |
ETH w górę?
Czy więc możemy tak analizować też ETH?
– Kiedy spojrzysz na rozmiar sieci ETH, liczbę połączeń i trajektorię ceny, prawo Metcalfa jest ponownie powtarzane w Ethereum. W rzeczywistości Ethereum przewyższa ruchy bitcoina (…) Im bardziej ludzie integrują kryptowaluty ze swoim życiem, tym częściej kryptowaluty są akceptowane, a ten wzrost w dalszym ciągu popycha kryptowaluty [na wykresie cenowym do góry]. (…) Jeśli Ethereum rzeczywiście powtórzy ruchy bitcoina, ether osiągnie 20 000 USD – twierdzi D. H. Taylor.
– Jeśli jednak Ethereum rzeczywiście wzrośnie wyżej, tak jak ma to zrobić, czy bitcoin nie będzie kontynuował tego samego? A jeśli istnieje poziom akceptacji obu i liczba osób, które angażują się w nie z powodu ruchu cenowego (…), czy nie spowoduje to dalszego wzrostu BTC? – pyta dalej.
Jego zdaniem, “bitcoin może mieć ograniczenia co do wysokości [ceny], ze względu na liczbę osób w systemie.”
– Jeśli potrzebujesz dowodu na to, spójrz na tempo wzrostu Facebooka w krajach rozwiniętych, takich jak Ameryka Północna i Europa. Tempo wzrostu nadal spada w porównaniu z początkowymi danymi Facebooka. To ma sens, kiedy się nad tym zastanowić. W krajach tych mieszka ograniczona liczba osób – dodał. – Jednak kiedy zaczynam myśleć o zastosowaniu zasad prawa Metcalfa do Ethereum, myślę, że muszę zacząć zamieniać swoje zarobki [w BTC] na ETH. Wygląda na to, że Ethereum pójdzie wyżej; o wiele wyżej. Wygląda na to, że ETH osiągnie 20 000 USD, dokładnie tak, jak zrobił to bitcoin – wyjaśnił.
Autor poleca również:
- Brytyjskie FCA ostrzega przed inwestowaniem w kryptowaluty i obietnicą wysokich zysków
- Prognozy Comparic.pl na 2021 r. Forex, giełda, surowce i kryptowaluty
- Oszukany na kryptowaluty i „zdalny pulpit”. Stracił 168 tys. zł